Jste milovníky saunování? Pak tedy vyrazte do Skandinávie a vězte, že za polárním kruhem, na pláních u nejsevernějšího švédského města Kiruna, můžete navštívit luxusní saunu v netradiční podobě – pod názvem Solar Egg. Však také vypadá jako zlaté vejce a jde o originální počin uměleckého dua Mats Bigert a Lars Bergström. V krajině na první pohled působí jako nějaký mimozemský objekt a této představě nahrávají i efektní schůdky pro vstup.

Unikátní solární stavba Solar Egg ve Švédsku je čtyři a půl metru široká a přes pět metrů vysoká. Jak už bylo řečeno, má vejčitý tvar, její kostra je z oceli a dřeva, ale použity byly i kámen, sklo, měď a LED pásky na osvětlení.

sauna Solar Egg

Sauna Solar Egg pojme osm lidí

Povrch je poskládaný z devětašedesáti pozlacených plátů z titanové oceli a krásně září, když odráží sluneční paprsky do všech směrů. Interiér je obložený borovicovým dřevem, lavičky jsou z osiky a najednou se uvnitř může saunovat až osm lidí. Teplo zajišťují krbová kamna ve tvaru srdce. Jsou vyrobená ze železa a kamenů, vnitřní prostor spolehlivě vyhřejí na slušných 75 až 85 stupňů Celsia i za třeskutých venkovních mrazů. Energii jinak čerpá sauna ze Slunce, neboť je osazena solárním panelem.

sauna Solar Egg

Sauna Solar Egg je běžně přístupná veřejnosti i turistům, má fungovat jako místo k setkávání a diskuzím, k navázání dialogu. Je mimo jiné symbolem začátku nového života, znovuzrození, zkrátka nových příležitostí. Patří k projektu, jehož hlavním cílem je transformace a přestěhování města o tři kilometry východněji. Oblast Kiruny (mapa) je totiž zničena těžbou železné rudy.

sauna Solar Egg