Stonehenge, slavný komplex kamenných menhirů na Salisburské pláni v Anglii, má ve světě různé napodobeniny. Je jich celkem na osm desítek a jsou zapsány v seznamu zvaném Clonehenge. Tak například Stonehenge II. najdete v Texasu a jde o zmenšenou repliku.

Umělecký nádech má Achill-henge (mapa) v Irsku. Název vznikl podle Achillova ostrova na západě země. Mystical Horizons (mapa) u Carbury v Severní Dakotě je asi nejmodernější interpretací Stonehenge. Vypadá jako náhodně poházené krabičky od sirek.

Součástí seznamu Clonehenge je i Achill-henge v Irsku.

Telefonní budky už odvál čas

Ve Washingtonu můžete pro změnu obdivovat Maryhill Stonehenge (mapa), což je seriózní památník, který byl postaven jako pocta padlým v první světové válce. A co dál nabízí seznam Clonehenge? Stonehenge Aotearoa (mapa) na Novém Zélandu se velmi podobá originálu. Sice není z kamenů, ale splňuje jisté astrologické parametry stejně jako skutečný Stonehenge (mapa).

Součástí seznamu Clonehenge je i Maryhill Stonehenge ve Washingtonu.

Raritou byl pak Phonehenge v Myrtle Beach v Jižní Karolíně, vytvořený z klasických červených telefonních budek. Ten byl ale již demontován. To Carhenge (mapa) stále stojí. Nachází se v blízkosti města Alliance v americké Nebrasce. Je poskládán z devětatřiceti starých amerických aut, částečně zakopaných do země kvůli stabilitě. Celá konstrukce je nastříkána šedivou barvou, která má evokovat barvu kamene. Autorem je Jim Reinders a Carhenge postavil v roce 1987 jako památku na svého otce.

Součástí seznamu Clonehenge je i Carhenge v Nebrasce.

Clonehenge zahrnuje i polystyrenový komplex

A stejně tak lze navštívit Foamhenge ve městě Centreville (mapa) v severní Virginii. Tato napodobenina je velmi populární, původně však stála od roku 2004 u Natural Bridge. Má stejnou velikost jako originál a všechny kameny vypadají přesně tak jako v anglickém Stonehenge. Jenže jsou vyrobené z polystyrenu. Proto je také každý blok vystužený ocelovou trubkou o průměru přes šest centimetrů a ukotvený v zemi. Autorem tohoto velkolepého díla je Mark Cline, jeho záměrem bylo přilákat turisty. A to se mu opravdu podařilo.

Součástí seznamu Clonehenge je i Foamhenge ve Virginii.

Další zajímavosti na téma Stonehenge naleznete ZDE.