Turisté, kteří mají rádi přírodu a klid, logicky vyhledávají místa, kde na ně čeká obojí. Jedním z nich je Ring of Kerry, okruh s panoramatickými výhledy. Najdeme ho v hrabství Kerry v jihozápadním Irsku, měří 179 km a obkružuje poloostrov Iveragh, největší v zemi.

Častým cílem v této lokalitě je hora Carrauntoohil (1041 m) v pohoří Macgillycuddy’s Reeks (mapa). Pro fyzicky průměrně vybaveného jedince není problém ji zdolat, na vrchol vedou dvě cesty. Je z něj pochopitelně vidět široko daleko, zvlášť při hezkém počasí. Kdo se vydá dál prozkoumat tento krásný kout autem, neměl by zapomenout na řízení vlevo. Dennodenně tu pendlují i turistické autobusy. Vyjíždějí dopoledne, večer se vracejí, řidiči dělají krátké zastávky na kochání.

Rossbehy Beach, Ring of Kerry

Otužilci si tady přijdou na své

Je ale škoda promarnit příležitost návštěvy této mystické a místy civilizací nedotčené krajiny krátkým výletem, když se zde dá strávit příjemná dovolená, která uspokojí snad každého. Kdo se chce koupat v moři, má tu krásnou pláž Rossbeigh v oblasti Ross-Maine (jen musí počítat s tím, že teplota vody v létě je kolem 17 °C). V Ring of Kerry se dá jezdit na koni i na kole, zahrát si na golfovém hřišti, podle příznivců Petrova cechu je tu nejlepší rybaření v sladkovodních řekách či na moři, mohou ulovit lososa, pstruha, tresku, makrelu i tuňáka.

Ring of Kerry

Pokud jde o ubytování, je různorodé, od levných hostelů až po luxusní v bývalých panských sídlech. Všude se dá najít i v soukromí, obvykle se snídaní a péčí hostitele. Míst, která v Ring of Kerry stojí za návštěvu, je tolik, že se to za dovolenou asi nestihne, takže přinášíme tipy pouze na několik, uváděných jako „nezbytná“.

Muckross House, národní park Killarney

Řadí se mezi ně ostrovy Skellig Michael – Great Skellig a Little Skellig (mapa). Na tom větším – ve výšce 160 metrů – se tyčí ranně křesťanský klášter. Jeho budovy připomínají spíš včelí úly, uvnitř najdeme kamenné kříže, ty jsou i venku, spolu s pilíři a různými deskami.

Skellig Michael

Na ostrovy jezdí rovněž obdivovatelé ptáků

Kromě křesťanů sem míří vyznavači zcela jiné „víry“ – Hvězdných válek. Závěrečná scéna poslední, VII. epizody The Force Awakens (u nás uvedená pod názvem Síla se probouzí) se točila právě zde, když zbytky kláštera představovaly starý chrám rytířů Jedi. Záběry z něj najdeme údajně i v díle Poslední Jedi, měl by být v kinech od prosince. A do třetice jsou oba ostrovy navštěvovány ornitology, ti dalekohledem i bez něj pozorují kolonie mořských ptáků, kteří se zde slétají, zajímá je jak jejich velké množství, tak rozmanitost druhů.

Skellig Michael

Asi nejvíc navštěvovaný je národní park Killarney (mapa), jeho součástí jsou tři krásná jezera – Lough Leane, Muckross Lake a Upper Lake. Poblíž najdeme řeky, vodopády, rašeliniště, dubové lesy, pohoří Mangerton, Torc, Shehy a Purple, trosky historických budov, opatství.

jezero Killarney, Ring of Kerry

Vstupní branou je hrad Ross s mohutnou věží, přístupný veřejnosti, a to od 3. března do 31. října – od 9:30 do 17:45. Vstupné činí 5 eur, děti a studenti zaplatí jen 3 eura, rodiny 10 eur. Severně od něj zaujme i rodinné sídlo Knockreer House, o památky ani krásy přírody není nouze, je dobré naplánovat pobyt na den.

Ross Castle v národním parku Killarney

Ring of Kerry překvapí i kamennými kruhy

V Ring of Kerry se najdou krásné výhledy, třeba z vršku Aghadou Hill, dále kamenný most přes řeku Dunloe, asi sedm kilometrů vzdálený vodopád Torc (mapa). Kdo si pronajme pramici, může zajet k ostrůvku Innisfallen (mapa), jenž ukrývá kostelík a trosky kláštera ze 7. století. Ženy zcela jistě nezapomenou navštívit oblast Kenmare, kde vyrábějí jedinečné a nenapodobitelné krajky. Raritou je ogham, nejstarší systém psaní, který se objevil v Irsku. Jedná se o směs rané irštiny a římské abecedy, písmena jsou vyřezána v podobě různorodých čar do kamenů.

Gap of Dunloe, Ring of Kerry

Z doby bronzové pak pocházejí kruhy z pěti i více stojících kamenů, obklopují plochý kus země. Nejzajímavější nalezené jsou v Lissivigeenu (mapa) u městečka Killarney. Říká se jim sedm sester, těm, co jsou v okolí, hudebníci. Měly pravděpodobně rituální či ceremoniální použití. To není ani zdaleka vše, co lze v Ring of Kerry navštívit. Asi nikdo nebude odjíždět zklamán, ať už jde o příznivce historie či architektury (je tu spousta staveb – hrady, chalupy, hostince, kláštery, kostely i katedrály – všech možných slohů), nebo o pěší turisty, cyklisty, romantiky či samotáře…

Ring of Kerry

Další zajímavosti o Irsku naleznete ZDE.