Kromě klasických turistů existují i takoví, kteří jezdí na dovolenou, aby ukojili své specifické choutky. Jedněmi z těch, jimž jsme se dosud nevěnovali, jsou vodáci. Někteří sjíždějí – obvykle na raftu – divoké, rozbouřené řeky, ostatní, hlavně rodiny s dětmi, preferují pohodové sjíždění klidných toků, kdy mohou obdivovat krásy přírody, vnímat všudypřítomné ticho, rušené jen ptačím zpěvem. Jedním z nejoblíbenějších cílů je Spreewald v Braniborsku.

Má výhodu, že se sem dá dostat z Prahy – při dobré konstelaci – za 3 až 4 hodiny. Přezdívka „zelené Benátky“ je více než výstižná, v této oblasti se totiž řeka Spréva dělí na spoustu přítoků i kanálů, kam se nedá dostat jinak než po vodě. Dokonce i pošta se tu po většinu roku rozváží lodí! I to je důvod, proč byl Spreewald (mapa) v roce 1991 vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO.

Spreewald

Plavit se můžete dlouhé hodiny a bez obav

Vodáci se nemusí obávat převrhnutí lodi ani utopení, řeka teče líně a dospělý stačí skoro všude, i proto sem často míří rodiny s dětmi. Tento jakýsi vodní labyrint nabízí prakticky nekonečné plavby, přirozené a umělé kanály mají neuvěřitelnou délku 1550 km, splavných je jen 276. Cesta není fádní, naopak různorodá, občas se vyskytnou bažiny. Lesy jsou udržované jen tam, kde je to nutné, jinak se vše nechává na matce přírodě.

Spreewald

Koho pádlování nebaví, může si najmout pramici s převozníkem, jenž zkušeně ovládá dlouhé bidlo, kterým se odpichuje ode dna. Koho naopak časem unaví, má dokonalou možnost relaxace v lázních Burg, v některých hotelích jsou termální prameny. A dá se tam navíc velmi dobře najíst, třeba ochutnat důvěrně známé knedlíky, ovocné koláče. Braniborsko bylo totiž v letech 1373 až 1415 součástí Království českého. I když je to dlouho, kulinářská tradice se zachovala. Jinak jsou pověstné hlavně výtečné okurky, naložené na všechny možné způsoby.

Spreewald

Lübbenau nabízí tučňáky i lanové centrum

Spreewald v Německu je ideální na delší dovolenou, i když se sem dá pochopitelně zajet pouze na víkend – díky snadné dostupnosti. Místní se snaží, aby vodáci měli příležitost i k zábavě, hlavně pro děti lze doporučit město Lübbenau (mapa), kde je oblíbenou atrakcí plavání s tučňáky. Mladší se asi spokojí s jejich pozorováním přes sklo, starší a odvážní si mohou půjčit neopren a poměřit své síly s těmito prvotřídními plavci. Sice nevyhrají, ale i tak je to pro ně adrenalinový zážitek. Mnozí sportovci ocení lanové centrum umístěné mezi stromy, jeho zdolání vyžaduje odvahu a kondici.

Spreewald

Tímto městem také vede tzv. Okurková trasa, ta ovšem slouží cyklistům, jde o hustou síť kvalitních cyklostezek, kola se dají půjčit. Hodně vodáků této možnosti využije a dají si pauzu na krátký výlet, třeba do již zmíněného města Burg (mapa). Je to odsud 60 km, což se dá v klidu ujet za den. Celá „Gurkenradweg“ pak měří 260 km. Lübbenau se jinak říká srdce Spreewaldu, jde o historické město, kde stále stojí původní dvoupodlažní hrázděné domy. Nejvýznamnějšími památkami jsou barokní kostel St. Nikolai a zámek s oranžerií a překrásným parkem.

Spreewald

Spreewald ohromí pestrou faunou a flórou

Nedaleko odtud je památkově chráněná vesnice Leipe (mapa), ta je jako mnoho dalších dosažitelná jen po vodě. Najdete tu tkalcovny vyrábějící vysoce kvalitní len. Raritou jsou i jiné vesnice na trase, kde po staletí žijí lužičtí Srbové, mnozí chodí v neděli či o víkendech (nejen do kostela) v tradičních krojích, běžné jsou i dvojjazyčné názvy obcí a nejrůznější další nápisy. Největším tahákem je však rozmanitá, až na výjimky původní krajina, kde lze spatřit přibližně 18 000 živočišných a rostlinných druhů, některé endemické.

Spreewald

Další zajímavosti o Německu naleznete ZDE.