Přístav Dunkerque (česky Dunkerk) v severní Francii u hranic s Belgií byl víceméně turisticky nezajímavý, dokud do kin nepřišel úspěšný film, který zachytil válečné události z roku 1940, kdy odsud bylo po prohrané bitvě s Němci evakuováno 338 226 mužů. Do města, jež není ničím zvlášť zajímavé, začaly hned proudit davy „filmových turistů“, kteří plánovitě navštěvují podobná místa.

Na mnoha ještě zbyly kulisy, takže si lidé mohou děj připomenout či si udělat představu. Po uvedení Pána prstenů propukla až masová hysterie a kdekdo „musel“ ihned letět na Nový Zéland, kde celý film vznikl.

Hobbiton

Dodnes existuje Hobbiton – česky Hobitín – u Aucklandu (mapa), kde je 44 obydlí s typickými kulatými dveřmi, živé ploty, krásná krajina. Místo si režisér Peter Jackson vyhlédl z vrtulníku už v březnu 1999. V případě Pána prstenů se ve vesničce odehrával jen úvod a závěr, tudíž stačily „papundeklové“ kulisy. Až během natáčení trilogie Hobit byly postaveny opravdové minidomky. Plánuje se, že budou upraveny tak, aby se v nich dalo přespat a dojem se tím ještě umocnil. Zatím se u nich turisté jenom fotí a zajdou do stylové hospůdky, kam „chodil“ Bilbo Pytlík s přáteli.

Hobbiton neboli Hobitín

Ngauruhoe

Velký zájem je nejen o Hobbiton, ale i o návštěvu říše zla, Mordoru, kde sídlil krutý Sauron. Najdeme ho v národním parku Tongariro, v němž je možnost vystoupat na horu Osudu, kde byl ukován vládnoucí prsten, jen se jmenuje Ngauruhoe (mapa). Ohnivou lávu bychom tam hledali marně, byla vytvořena trikem, zato z vrcholu je pozoruhodný výhled.

Ngauruhoe

Ait Ben Haddou

Pokud bychom měli vybrat lokalitu, která si „zahrála“ v nejvíce filmech, vedla by cesta do jižního Maroka, kde je ksar (arabský výraz pro opevněnou vesnici) Ait Ben Haddou v údolí Ounila (mapa). Od roku 1987 je pod patronátem UNESCO, ale ne kvůli filmům, i když ksar sloužil jako „kulisa“ nejméně dvaceti, včetně kasovních trháků (Honba za klenotem Nilu, Gladiátor, Alexander, Princ z Persie, Nebeské království, Poslední pokušení Krista, Mumie, Kundun aj.). Zájem se teď opět zvýšil, protože se v Ait Ben Haddou natáčejí scény z kultovního seriálu Hra o trůny.

Ait Ben Haddou

Ksar Ouled Soltane

V Tunisku u Ksar Ouled Soltane (mapa) dodnes stojí oblé pískovcové domky planety Tatooine, odkud pocházel Luke Skywalker a vyrůstal tam jeho otec Anakin, který se poté smutně proslavil jako Darth Vader. Stavby z nepálených cihel dokonale zapadají do vyprahlé pouštní krajiny.

Ksar Ouled Soltane

Matmata

Scény z dnes legendární série Star Wars se točily také o kus dál. V berberské vesnici Matmata na kraji Sahary (mapa) to byla například epizoda Skrytá hrozba. Unikátní je díky netradičním obydlím, říká se jim troglodyty. Jsou to spíše jakési jeskyně, kde je ve vedru, které zde často panuje, velmi příjemně. Mimochodem – Tunisko si rovněž „zahrálo“ hned v několika dílech tetralogie Indiana Jones. V Tozeuru, oázové oblasti u solných jezer, našel Archu úmluvy, v kaňonu Sidi Bouhlel pak vyhrožoval nacistům, že ji vyhodí do vzduchu.

Matmata

Petra

Fanoušci filmových hitů prostě touží spatřit místa, kde vznikly. Většina z nich by byla, když ne neznámá, tak určitě mnohem méně navštěvovaná. Jsou i ta, kam turisté jezdili už předtím a po natáčení se jejich počet o dost zvýšil. Markantní to bylo u skalního města Petra (mapa) v Jordánsku poté, co se tam odehrávala závěrečná scéna filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava.

Petra

Spousta úspěšných filmů se natáčela v Řecku, článek najdete ZDE.