Největší přírodní rezervací Severní Ameriky je nově vzniklý mořský park okolo souostroví Revillagigedo. U mexických ostrovů, které jsou domovem řady vzácných živočišných i rostlinných druhů, je nyní zakázán rybolov stejně jako výstavba turistické infrastruktury.

Souostroví Revillagigedo, ležícímu zhruba 390 kilometrů jihovýchodně od poloostrova Baja California, se někdy přezdívá Galapágy Severní Ameriky. A není se čemu divit! Díky tomu, že se ostrovy nalézají v místech, kde se sbíhá několik mořských proudů, stávají se domovem stovkám druhů. Některé z nich přitom žijí pouze v těchto končinách.

Roca Partida v souostroví Revillagigedo

Hemží se to tady keporkaky i mantami

„Tato unikátní oblast představuje neocenitelné přírodní dědictví Mexika, ale také obrovskou zodpovědnost,“ sdělil při podpisu dokumentů mexický prezident Enrique Peña Nieto. Ať už se jedná o manty obrovské, keporkaky či mořské želvy, všechny tyto druhy podle něj zasluhují zvláštní ochranu.

keporkak u souostroví Revillagigedo

Doposud byla chráněna pouze území ve vzdálenosti cca 10 kilometrů od pobřeží jednotlivých ostrovů. Spousta vzácných živočichů se tak nelegálně či nedopatřením ocitla v rybářských sítích. Dekret prezidenta to má změnit, území totiž rozšířil na plochu kolem 150 000 kilometrů čtverečních.

piquero u souostroví Revillagigedo

Inspirovaly Revillagigedo Galapágy?

Park v okolí ostrovů Revillagigedo však pro Mexiko znamená i přínos ekonomický. Díky tomu, že ryby budou mít dostatek prostoru k rozmnožování, jejich počty ve vodách mimo rezervaci se podle Enrica Saly, výzkumníka pro časopis National Geographic, zvýší. Podobně se to stalo právě na Galapágách poté, co tam bylo v roce 1998 zakázáno lovit.

Sala taktéž očekává zvýšený příjem z turismu, přestože ostrovy Revillagigedo (mapa) jsou návštěvníkům zapovězeny. Už nyní však do jejich okolí míří turistické vyhlídkové lodě. Podle propočtů Salova týmu má každý žijící rejnok manta pro mexickou ekonomiku 57krát vyšší přínos než jeho mrtvé tělo prodané na asijský trh.

manta u souostroví Revillagigedo