Nejznámější vesničkou na světě, tedy alespoň pro vinaře, je Chablis s necelými čtyřmi tisíci obyvatel. Leží v Burgundsku a produkuje nejvíce ceněná bílá vína světě. Její jméno vzniklo z keltských slov cab a leya, což znamená dům blízko lesa. První osídlení sahá do 2. století před Kristem, ale menší osada tu vznikla až za dob Římanů.

O těch je dobře známo, že všude na svých cestách nosili v zavazadlech pár keříků révy. Byli to asi právě oni, kdo ji tady vysadili. Větší věhlas ves Chablis (mapa) získala, když zde Sigismond, první křesťanský král Burgundska, vystavěl klášter. Mniši ho však později opustili, utekli před invazí Vikingů do Auxerre (mapa). Víno ale už pěstovali, hlavně jako mešní, pro náboženské účely. Jejich následovníci pak zjistili, ze nejvíc se zde daří „královské“ odrůdě Chardonnay.

Chablis

Místní vinaři si umějí poradit

Za unikátní chuť vděčí vína poloze na jurských vápencích s jílovitým podkladem. Díky nim mají vysokou mineralitu a vyšší obsah kyselin, než je běžné. Ovšem přírodní podmínky nejsou pro révu jinak nic moc. V Chablis panují dost dlouhé a chladné zimy, největší nebezpečí ovšem pro vinice představuje krupobití a jarní mrazy.

Vinaři uplatňují metodu vyhánění čerta ďáblem. Postříkají hrozny vodou, takže se na nich vytvoří ledový příkrov, který ovšem působí jako určitá ochrana. Uvnitř se totiž udržuje stálá teplota 0 °C a izoluje tak révu před ledovými větry a ještě silnějším chladem.

Chablis

Hodí se hlavně k rybám a ústřicím

Vesnice Chablis je trochu odlehlá, zato leží na spojnici mezi Champagne, Burgundskem a Loirou. Kraj je typický svými křivolakými údolími, která nepostrádají půvab. Občas sem zabloudí i „obyčejní turisté“, ale většinu návštěvníků tvoří příznivci révy a moku, který se z ní dělá, a kupují ho přímo od pěstitelů.

vinohrady v okolí vsi Chablis

U nás cena začíná kolem 400 Kč za láhev, avšak může jít klidně až do tisíců. Víno má zlatozelenou zářivou barvu, výtečné aroma i chuť typickou pro Chardonnay. Someliéři v něm prý cítí buket másla, briošek a májovek, podloženou mineralitou. Hodí se zejména k ústřicím a všem mořským plodům, i k rybám i na grilu.

Chablis

Víno z Chablis nelze napodobit

Vinohrady v oblasti mají určitou hierarchii podle kvality. Celkem zabírají 16 800 akrů, produkce v minulých letech se pohybovala kolem 130 000 hektolitrů. Nejlepší vína mají schopnost stárnout, což se logicky odráží na jejich ceně. Na rozdíl od Champagne však Chablis nemá ochrannou známku, takže ho tak může označit kdokoli.

Často se setkáváme s tím, že je tak označeno víno z Kalifornie a Austrálie, ovšem nedosahuje ani zdaleka takové kvality a znalec je pozná už podle čichu. I kdyby se totiž zahraniční vinaři snažili, jak chtěli, nemohou dosáhnout takových vlastností a dokonalosti, které poskytuje půda a podloží v této v burgundské oblasti…

Chablis

Další zajímavosti o Francii naleznete například ZDE.