Velkým trendem pro ty, co se za každou cenu snaží žít zdravě, jsou v posledních několika letech tzv. bioprodukty. Tedy suroviny rostlinného nebo živočišného původu, jež pocházejí z ekologického hospodářství a je na ně vystaven platný certifikát. Zkrátka žádná umělá hnojiva, postřiky či toxická krmiva pro zvířata. A věřte nevěřte – aktuálním hitem se stávají biohotely!

A to nejen v Rakousku, ale také v dalších alpských zemích. Co si vlastně máme pod tímto pojmem představit? Biohotely by měly splňovat sedm základních pravidel.

Elektrická energie musí být ekologická

Za prvé – drtivá většina surovin, potravin a nápojů pochází z certifikovaného biologického zemědělství. Za druhé – hotelová kosmetika je ryze přírodní a certifikovaná. Za třetí – elektrická energie pochází stoprocentně z ekologických zdrojů. Čtvrtá zásada zní – biohotely používají v celém objektu papír recyklovaný nebo z udržitelného lesního hospodářství. Za páté – na jedno přenocování produkuje biohotel méně než 12 kg CO2. Za šesté – jídla jsou připravována ručně a přirozeně, nepoužívá se mikrovlnná trouba. A poslední pravidlo – maximálně využíváni jsou regionální producenti a produkty.

Prvním certifikovaným biohotelem v rakouské lyžařské oblasti Salzburgerland je Rupertus. „Když se nám narodily děti, uvědomila jsem si, že chci, aby vyrůstaly ve zdravém a přirozeném prostředí,“ odhalila pravou příčinu svého nevšedního podnikání jeho majitelka Nadja Blumenkampová, která před pěti lety převzala hotel od rodičů a která již řadu let nakupuje biopotraviny a biokosmetiku.

Mezi biohotely se řadí také Rupertus v rakouské lyžařské oblasti Salzburgerland.

V Česku zatím nejsou biohotely v kurzu

Co se pokojů v Rupertusu týče, tvoří je převážně vysokohorská dřevina zirbe. Té se přisuzují léčivé účinky. „Pro biopokoje neexistují žádné předpisy. Tak jsme se v rodině zamysleli, jak to udělat, aby byly co nejvíce bio. A došli jsme k tomu, že je potřeba využít místní masivní dřevo, které zpracují lokální truhláři, použít výhradně přírodní oleje, žádné škodlivé látky, začlenit do pokoje pouze přírodní materiály, jako je bavlna, len, ovčí vlna. Dokonce i na matrace jsou použita certifikovaná přírodní vlákna,“ vysvětlila Blumenkampová.

Biohotely jsou v Česku prozatím spíše neznámým pojmem. Není však problém na ně narazit v jiných evropských státech. Mezi ně se – kromě Rakouska – řadí například Německo, Švýcarsko a Slovinsko. Úvodní snímek pochází z biohotelu Stanglwirt v Tyrolsku.

Další zajímavosti o Alpách najdete například ZDE.