U nás není arabský emirát Sharjah zatím příliš známý. Přitom leží pouhých 30 km od Dubaje, kam už našinci jezdí často. Vizitkou je, že stejnojmenné hlavní město bylo organizací UNESCO prohlášeno za kulturní centrum arabského světa. Zajímavých staveb a lokalit je tady jak naseto.

Muzeum islámské civilizace by měl navštívit asi každý, aby poznal tuto starobylou kulturu a přestal se zabývat výhradně teroristy. V Sharjah (mapa) jsou ovšem i další, neméně zajímavá muzea – námořní, archeologické i pro milovníky starých aut. Vyhledávané je rovněž Bait Al Naboodah, věnuje se autentickým architektonickým návrhům tradičních domů, ale i životnímu stylu a hodnotám předků zdejších obyvatel.

mešita Al Noor

Je zde pochopitelně spousta výstavných mešit, obvykle na náměstích. Naproti parku Al Ittihad Square upoutá velkolepá mešita krále Fajsala, kam se vejde až 3 000 věřících, či Al Noor, v překrásném prostředí, těsně u vody. Zajímavý je komplex budov Heart of Sharjah, pevnost Al Hisn, ale i nádherné akvárium plné pro nás zcela neznámých ryb.

Al Hisn v Sharjah

Nejvíce obchodů ukrývá Blue Souk

Zážitkem, co si nenechá ujít žádná žena, je návštěva tržnic a obchodů. Například Blue Souk z roku 1978 je hlavním nákupním centrem a současně jednou z nejpůsobivějších památek města Sharjah. Skládá se ze dvou velkých budov propojených mosty. Na celkové ploše o rozloze cca 80 000 m2 se nachází více než 600 obchodů, které nabízejí zlato, šperky, drahokamy, parfémy, suvenýry a dárkové předměty, stejně jako elektroniku, oblečení, kosmetiku, domácí a jiné zboží.

Blue Souk v Sharjah

Na veřejnosti panují přísná pravidla

Ačkoliv si zde ženy přijdou na své, v něčem mají smůlu. Sharjahnejpřísnější režim ze všech emirátů, je přísně zakázáno koupat se na veřejných plážích v plavkách (kromě burkin). To je nemusí tolik trápit, na hotelových, neméně hezkých, to není problém a zpravidla se podává i alkohol. Všechny rezorty nabízejí špičkový servis pro odpočinkovou a klidnou dovolenou.

Směrem od Blue Souku se otevírá pohled na město, do kterého se „zakusuje“ zátoka Khor Khalid vytvářející jezero. Na jeho východním břehu spatříte nejzajímavější místa města Sharjah. Na tom západním pak hotely, a pokud byste pokračovali ještě dál, tak i přístav. Dominantou zálivu je Flags Island (Ostrov praporů) s množstvím stožárů se státními vlajkami. Pozoruhodná je na něm šestice paláců s kupolí v islámském slohu, všechny jsou obehnány mřížemi a střeženy.

nová vládní budova ve městě Sharjah

Sharjah nabízí i velbloudí dostihy

Kdo touží po klidu a relaxaci, jistě zajde do některého z místních parků, oblíbený je Sharjah National, kde najde i zábavní atrakce. Mezi nejzajímavější určitě patří miniaturní městečko s napodobeninami známých staveb a malou lagunou, po hladině plují repliky lodí. Zhruba 50 km od metropole se v poušti vyjímá oáza Al Dhaid, plná zeleně, kolem ní jsou pole se zeleninou. Je tu i krytý trh a závodiště pro velbloudí dostihy. Muži málokdy odolají, aby nepřihlíželi této nevšední podívané.

Sharjah

Hezké pláže u laguny Al Khan jsou doménou těch, co se rádi prohánějí na motorových člunech či vodních lyžích. Hodně manželských párů se na den rozdělí – ženy se vydají na trh a muži (nakupování obvykle nemusí) do těchto míst, a všichni jsou spokojeni…

Sharjah