S příchodem roku 2018 došlo ve světě k mnohým změnám. Mimo jiné se nepatrně změnila mapa Evropy. Důvod? Belgie se lehce zmenšila, Nizozemsko naopak krapet rozrostlo. Mezi těmito zeměmi totiž začala platit dohoda o drobné úpravě hranice.

Díky smlouvě z roku 2016 získává Nizozemsko dva poloostrůvky na řece Máze o rozloze 16 hektarů a Belgie jeden tříhektarový poloostrůvek. Jedná se o neobydlená území. Dohoda má vyřešit komplikace, které způsobily úpravy této řeky v 60. až 80. letech minulého století.

Pašeráci drog mají konečně utrum

Řeka Máza, jež byla od poloviny 19. století přirozenou hranicí mezi Belgií a Nizozemskem, se totiž kvůli zlepšení splavnosti kanálů před padesáti lety „narovnávala“. Tím se však část belgického území ocitla na nizozemské straně a naopak. Belgie tudíž měla od té doby přístup k části svého území (poloostrůvkům Ilal a Eijsden) jen po vodě a stejně na tom byli Nizozemci v případě poloostrůvku Petit-Gravier. Z toho těžili například pašeráci drog.

řeka Máza

„Museli jsme tam jet lodí, s celým forenzním a vyšetřovacím týmem, což bylo opravdu velmi nepraktické,” vzpomínal loni belgický policejní komisař Jean-Francois Duchesne na nález mrtvoly na jednom z belgických poloostrůvků.

Smlouva o úpravě hranice mezi Belgií a Nizozemskem byla připravována několik let a v listopadu 2016 byla podepsána během návštěvy belgického krále v Nizozemsku. Následně byla ratifikována, aby mohla vstoupit v platnost. Mapa Evropy je tedy od 1. ledna 2018 maličko jiná než v roce 2017.

Další zajímavosti o Belgii naleznete například ZDE.