V čínské provincii Che-pej otevřeli nejdelší skleněný most na světě. Téměř půl kilometru dlouhá a sedmdesát tun těžká stavba spojuje vysoké útesy a nad údolím, které leží mezi nimi, visí ve výšce 218 metrů. Slavnostní „zahajovačka“ přilákala tisíce zvědavců.

Nejdelší skleněný most se nachází v prefektuře Pching-ting-šan, konkrétně v turisticky oblíbené oblasti Chung-ja-ku. Je dlouhý 488 metrů a skleněné panely, kterých je celkem 1077, jsou široké dva metry. Konstrukce je navržena tak, aby se trochu houpala, což v kombinaci s pohledem dolů skýtá návštěvníkům adrenalinový zážitek.

Měl by přečkat orkán i zemětřesení

Stavitelé veřejnost ujišťují, že lávka i panely tlusté čtyři centimetry jsou bezpečné. Nejdelší skleněný most má podle nich vydržet orkán a zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy stupnice.

„Náš most je navržen tak, aby udržel až 3000 lidí. Abychom však zajistili bezpečí všech turistů, pouštíme jich tam v jednu chvíli pouze 600. Také jsme zajistili, aby technici kontrolovali most každý den, a s lidmi, kteří se bojí chůze po něm, posíláme strážné, aby jim asistovali. Nejdelší skleněný most na světě je tudíž naprosto bezpečný,“ řekl zástupce firmy, jež most postavila.

Skleněné mosty, lávky a vyhlídky jsou v Číně náramně populární, v posledních letech jich tam vznikla spousta. Nedávno například na severu země otevřeli lávku, jejíž skleněné panely při chůzi „praskají“. Dosud nejdelší skleněný most, jímž byla 430 metrů dlouhá lávka v provincii Chu-nan, musel být uzavřen po necelých dvou týdnech. Konstrukce visící 300 metrů nad horským kaňonem totiž čelila náporu návštěvníků, výrazně překračujícímu plánovanou kapacitu.

Více informací o unikátních mostech v Číně naleznete ZDE.