Seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, tedy organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu, se pyšní novým přírůstkem! Je jím tradiční neapolská pizza, respektive způsob její přípravy. Oznámil to výbor UNESCO, který na sklonku roku 2017 jednal v Jižní Koreji. Vyhověl tak Itálii, jež argumentovala tím, že příprava a pečení pizzy je součástí její kulturní a kulinářské tradice.

„Vítězství!“ radoval se na Twitteru italský ministr zemědělství Maurizio Martina. Kampaň pro zařazení proslulé pizzy na seznam organizace UNESCO vedl neapolský svaz jejích pekařů od roku 2014. Na konci listopadu 2017 podepsaly petici na podporu žádosti dva milióny lidí. O tom jsme informovali ZDE.

Jak se pozná tradiční neapolská pizza?

Italové v oficiálních podkladech uvedli, že umění přípravy pizzy po neapolsku se vyvinulo už v 16. století. Těsto se peče v cihlové troubě vytápěné dřevem a má tenkou kůrku. Zvláštní pozornost musí být věnována kvalitě droždí, rajčat a čerstvosti mozzarely. Nejznámější je Margherita, do níž se přidávají rajčata, mozzarella, olej a bazalka. To znamená, že veškeré kulinářské výtvory připravované jiným způsobem (např. v elektrické troubě) jsou pouhou napodobeninou…

Seznam světového nehmotného kulturního dědictví, vytvářený od roku 2003, čítá v současnosti 365 položek. Tradiční neapolská pizza v něm bude dělat společnost například španělskému flamenku či indonéské batice.

O dalších specialitách italské kuchyně se dočtete například ZDE.