Jestlipak víte, že barva cestovního pasu té či oné země mnohdy není dílem náhody? Často vychází z konkrétní kulturní tradice, a to i přesto, že se po celém světě většinou používají pouze odstíny červené, zelené, modré nebo černé. Tady je několik příkladů!

Švýcarsko má pas jasně červený a zdobí ho rovnoramenné kříže, stejně jako státní vlajku. Státy Evropské unie se obecně prezentují odstínem bordó. Ten před časem upřednostnilo i Turecko – v (nejspíš marné) naději, že se brzy připojí k EU. Zlí jazykové tvrdí, že bordově červená barva je pozůstatkem komunistické minulosti části evropských zemí…

švýcarský pas

Proč muslimské země trvají na zelené?

Modrá barva cestovního pasu může podle Hranta Boghossiana, viceprezidenta společnosti Arton Group, která stojí mimo jiné za databází Passport Index, symbolizovat Nový svět. Používají ji některé státy Severní i Jižní Ameriky, Austrálie a Oceánie. Mimochodem – Velká Británie se po odchodu z Evropské unie hodlá navrátit k modrému obalu, který ji charakterizoval před desítkami let.

Pro arabské země má zelená barva cestovního pasu náboženský význam. V různých odstínech si ji zvolilo Maroko, Pákistán či Saúdská Arábie. „Muslimské země chtějí zelenou, tudíž je to barva důležitá pro jejich víru. Měl ji údajně v oblibě prorok Mohamed, pro kterého symbolizovala přírodu a život. Je proto i zakomponovaná do vlajek několika států — třeba Íránu a Afghánistánu,” uvádí Boghossian.

Barva cestovního pasu není jediným znamením

Jsou i země, jejichž pasy jim může leckdo závidět. Velmi netradiční má například Norsko, vyrábějí se hned ve třech odlišných barvách — v bílé, tyrkysové a světle červené. Obsahují navíc i spoustu prvků, které stát charakterizují. Stránky pasu jsou zdobeny ilustracemi hor a fjordů. Pod UV světlem lze v cestovním dokladu spatřit taktéž polární záři.

Finské pasy mají na stránkách vyobrazeného losa. Když se rychle listuje stránkami, zvíře se jako by pohybuje. Pasy tedy nejsou jen nudnými cestovními dokumenty, nezřídka ukrývají hlubší význam, než by se mohlo na první pohled zdát. Barva cestovního pasu není pokaždé jediným stigmatem…

Země po celém světě mají také různě silné pasy. Ve výsledku to ovlivňuje počet států, do nichž mohou bezvízově cestovat. V tomto ohledu vítězí Singapurci. Mohou do 159 zemí, hned za nimi jsou Němci (158), Češi – společně s Maltou a Islandem – figurují na devátém místě (152).