Když má člověk vážnější zdravotní problémy, skončí v nemocnici. Zvířata vozíme pro změnu k veterináři. No a když se nám rozbije oblíbená panenka, nabízejí se dvě možnosti. Buď ji vyhodíme, anebo si koupíme letenku do Brazílie. V Rio de Janeiru totiž funguje nemocnice pro panenky! Jmenuje se Hospital de Brinquedos a dveře se v ní údajně div netrhnou.

Zakladatelem nemocnice pro panenky (video) je Luiz Carlos Espinoza, jenž v ní pracuje společně s rodinnými příslušníky. Většinu „pacientů“ tvoří rozbité panenky, lidé však do netypického zdravotnického zařízení nosí hračky všeho druhu.

K dispozici je rovněž endoskopie

Vybavení nemocnice pro panenky v Brazílii rozhodně není chudé, jeho součástí je například operační sál, inkubátory, rentgenová místnost či speciální endoskopie, tedy digitální kamera, která živě přenáší video do počítače. Poptávka je velká a zákazníci si služby nemocnice pochvalují.

Například čtyřiapadesátiletý Gilbert Guedes se rozhodl, že o Vánocích překvapí manželku, a nechal jí kompletně opravit panenku, kterou dostala, když jí byly teprve dva roky. „Maminka mi ji darovala ve stejném roce, kdy mi zemřel tatínek. Mám k ní proto silné citové pouto,“ prohlásila manželka Guedese Mariane, která panenku uchovávala dlouhých 48 let a z opravy měla ohromnou radost.

nemocnice pro panenky se jmenuje Hospital de Brinquedos

Nemocnice pro panenky oslavila první kulatiny

„Je to místo, kde se z hraček stávají pacienti. Je s nimi zacházeno s respektem a péčí, kterou si zaslouží. Věříme, že hračka není pouhý kus materiálu. Hračky jsou nabité emocemi a pomáhají rozvíjet kreativitu a lásku,“ vysvětlil Espinoza, jehož nemocnice pro panenky je v provozu už deset let. „Jsem zcela proti jednorázovým hračkám. Hračka přece nemusí být nová nebo drahá, aby dětem udělala radost,“ dodal.

Další zajímavosti o Brazílii najdete například ZDE.