Nástup nového roku pokaždé obnáší řadu změn. K jakým došlo 1. ledna 2018? Například na Islandu začal platit zákon, podle kterého nesmějí firmy vyplácet ženám na stejné pozici méně peněz než mužům. Všechny firmy s více než 25 zaměstnanci na to budou muset mít certifikát od státních úřadů.

Malá severská země (mapa) už několik let vede v žebříčku Světového ekonomického fóra s nejmenším rozdílem mezi platy žen a mužů, a to před Norskem a Finskem. A nyní se jako první země světa rozhodla tento rozdíl zcela smazat!

Zákon prošel především díky poslankyním

Island chce výši platů mužů a žen srovnat do roku 2022. Loni v březnu přijal zákon, který požaduje po státních i soukromých firmách platit zaměstnancům „bez ohledu na pohlaví, rasu, sexualitu nebo národnost“.

Přestože některé další země, například americký stát Minnesota, také po společnostech – na základě některých předpisů – vyžadují stejné platy za stejnou práci mužů a žen, Island je první zemí, která takovou povinnost ukládá současně soukromým i státním firmám.

Politici v této zemi s 323 tisíci obyvateli zákon podpořili loni v březnu napříč politickým spektrem. Podstatnou roli sehrál fakt, že téměř polovina hlasujících byla ženského pohlaví.

polární záře nad ledovcovou lagunou Jökulsárlón na Islandu

„Právní úprava zavádí mechanismy, podle nichž budou firmy a organizace oceňovat jednotlivé práce. Pak získají certifikát, když prokážou, že odměňují rovně muže i ženy,“ upřesnila Dagny Aradottir Pindová z Islandské asociace za práva žen.

V Česku se platy liší téměř o čtvrtinu

A jaká je aktuální situace v Česku? Ženy vydělávají v průměru o 22,5 procenta méně než jejich mužské protějšky. Větší rozdíl mezi platy mužů a žen v rámci zemí Evropské unie existuje pouze v Estonsku. V průměru za celou EU tento rozdíl činí 16,3 procenta.