I když Karibik v zimě „praská ve švech“, malých ostrovů, kde turistů moc není, zbývá ještě poměrně dost. Jen se o nich musí vědět a také se k nim „propracovat“. Jedním z nich je Anguilla v souostroví Malé Antily, asi 250 km od Portorika. Dostat se tam dá trajektem za pár hodin, nechybí ani menší letiště.

Název (španělsky úhoř) dostal ostrov od svého objevitele, legendárního Kryštofa Kolumba, díky podlouhlému tvaru. Je 26 km dlouhý a 5 km široký, celkově zabírá plochu 91 km².

ostrov Anguilla

Anglicky se domluvíte bez problémů

Povrch má korálový a vápencový, administrativně spadá pod Velkou Británii. Hlavní (a také jediné) město je The Valley, celkový počet obyvatel se odhaduje na 9 000. Ostrůvek Anguilla je vyloženě odpočinkovým místem s nepřelidněnými plážemi s jemným bílým pískem a průzračně čistou vodou. Výhodou je, že všichni místní mluví anglicky.

Nenajdeme zde žádné gigantické hotely, jen menší rezorty a penziony. Převážně rodinné, které si své (dost často stálé) hosty hýčkají a vycházejí jim všemožně vstříc. Anguilla (mapa) láká na romantické procházky po pobřeží při západu slunce. Jinak jde doslova o „placku“, nejvyšší bod, Crocus Hill, má pouhých 65 metrů.

ostrov Anguilla

Spatříte strom, co umí zabíjet

Výhodou je suché tropické klima. Období sucha trvá od února do dubna, kdy je také hlavní sezóna, což se projeví na cenách. Avšak ani ten, kdo přijede už v prosinci, neprohloupí. Naopak – teplota kolem 27 až 29 stupňů je příjemná. I když ji občas trochu sníží pasáty, které vanou hlavně ze severovýchodu. Období dešťů končí v listopadu.

ostrov Anguilla

Anguilla byla původně součástí ostrovního státu Svatý Kryštof a Nevis, odtrhla se od něj po souhlasu Britů v roce 1967. O dva roky později tu ale jejich vojska zasáhla proti svržení vlády. To bylo asi poslední dobrodružství, i když jedno, přírodní, stále přetrvává. A to v podobě stromu Hippomane mancinella, který roste kousek od moře.

Turisté jsou před ním vždy varováni. Je vysoký až patnáct metrů, má šedou kůru, zelené listy a měkké, obvykle žluté (a smrtelně jedovaté!) plody, veliké zhruba jako ořech. Vypadá sympaticky, ale i kontakt kůry či listů s pokožkou může vyvolat velmi prudké alergické reakce, zejména vznik vodnatých puchýřů. Nemá se pod něj ani sedat!

strom Hippomane mancinella

Anguilla přitahuje i potápěče

U pobřeží stále existují rybářské vesničky, kde se zastavil čas. Není problém se domluvit a vyrazit na rybolov. Ten je vedle turismu základem tamního hospodářství. Kromě pláží – Shoal Bay East, Rendezvous Bay, Meads Bay, Shoal Bay West, Crocus Bay atd., považovaných za nejkrásnější v Karibiku – nabízí Anguilla i jiné radovánky.

Shoal Bay

Oblíbené je potápění a šnorchlování u menších ostrůvků, jako je Prickly Pear Cays (mapa). Je tu taktéž možnost provozování všech vodních sportů, na které jsou lidé zvyklí. Vnitrozemí ostrova Anguilla je suché, nachází se zde i saliniště, takže nic moc. Pokud jde o ceny, nejvyšší jsou v hlavním městě, jinak celkem ujdou, ale láce to rozhodně není…

Sandy Ground Beach