Ostrůvek Bonaire (288 km²) v Karibském moři je vyhlášeným rájem potápěčů. A samozřejmě nejen jich. Paradoxní je, že i když spadá pod Nizozemsko, neplatí se tu eurem ani žádnou místní měnou, oficiálním platidlem je americký dolar.

Na rozdíl od jiných zemí v oblasti Malých Antil tu sezóna končí brzy, už v polovině prosince. Nicméně hezké počasí obvykle přetrvává do konce měsíce, takže lze využít mimosezónních slev. Navíc je ostrov Bonaire turisticky téměř neznámý, žádné davy určitě nehrozí. Ani mamutí hotely, spíš menší penziony a pohodové rezorty.

Kralendijk

Celé území se dá prozkoumat dost rychle, vždyť půvabné hlavní město Kralendijk (mapa) má jednu ulici a žije v něm pouze 2000 lidí. Zajímavostí je stará pevnost Fort Oranje a etnografické muzeum. Ale za památkami se sem nejezdí, jen za potápěním, koupáním a přírodními krásami.

vládní budova na Bonaire

Národní park se zavděčí nejen turistům

Třeba na severozápad Bonaire, do národního parku Washington Slagbaai o rozloze více než 55 500 hektarů. Tam se střídá pahorkovitá krajina se solnými jezírky a nenáročnými turistickými stezkami. Najdeme v něm také dvě patrně nejkrásnější pláže ostrova.

Každá je úplně jiná. Playa Slagbaai slouží zejména ke koupání a slunění, severnější Playa Funchi je spíš dobrou příležitostí ke šnorchlování v průzračně čisté vodě s množstvím korálů a barevných rybek. Není ale moc hluboká, pro potápěče s výstrojí se nehodí.

Bonaire

Na Bonaire spatříte tisíce plameňáků

Atrakcí je rovněž Flamengo Sanctuary, rozlehlé území se solnými jezírky na jihu. Domov tu našlo asi deset tisíc plameňáků, největší množství na západní polokouli. Ti, co chtějí objevovat podmořské krásy ve větší hloubce, mají obvykle dva cíle – malý neobydlený ostrůvek Klein Bonaire, obklopený korálovými útesy  a ležící kousek od metropole Kralendijk, a také Pink Beach na jihozápadě ostrova.

želva u korálového útesu

Oblíbeným místem je i Salt Pier. Tam totiž v hloubce třiceti metrů spočívá vrak lodi Hilma Hooker. Ta ovšem není pirátská, před časem vezla marihuanu a celníci ji po zabavení nákladu potopili…

domek a plot z kaktusů na Bonaire

Během výletu potkáte oslíky i kozy

Sever ostrova je jako stvořený pro pěší turisty, terén je mírně kopcovitý, s nejvyšším vrcholkem Brandaris Hill (241 m). Cestou míjí volně se pohybující oslíky nebo kozy a pod nohama se jim prohánějí neškodné ještěrky.

Bonaire hodně navštěvují i ornitologové. Kromě již zmíněných plameňáků zde žije až 200 druhů tropického a pro nás neznámého ptactva

plameňáci na Bonaire