V souvislosti s olympijskými hrami, konanými v srpnu 2016 v Rio de Janeiru, stoupl zájem o Brazílii. Cestovní kanceláře se začaly předhánět s nabídkami neodolatelných zájezdů – i mimo tuto zemi. Jednou z nejzajímavějších je návštěva republiky zvané Surinam.

Jde o nejmenší samostatný stát v Jižní Americe, je pojmenovaný podle kmene, který tu po staletí žil. Surinam (mapa) se nehodí na dlouhý pobyt, nejsou tu – až na metropoli Paramaribo, kde žije více než polovina obyvatel země (cca 250 000 obyvatel) – žádné hotely.

synagoga Neveh Shalom a mešita Kaizerstraat v Paramaribu

Většina území je hustě zalesněná

Oblast jako první obsadili Španělé (1499), pak byl Surinam pod nadvládou Britů. Ti ho v roce 1667 vyměnili s Nizozemci za osadu New Amsterdam na východním pobřeží Severní Ameriky. Dnes se na tomto místě rozprostírá New York… Nebyl to tedy zrovna dobrý obchod.

močál Lily Pad ve čtvrti Nieuw Amsterdam

Surinam je vhodný na maximálně několikadenní výlet. Částečně i proto, že 91 procent jeho plochy (nejvíc na světě) pokrývají lesy a těžba zatím není tak masivní jako jinde. Problémem pro individuální turisty je jazyková bariéra. Mluví se tu směsicí několika jazyků, anglicky neumí téměř nikdo, spíš nizozemsky, což není zrovna světová řeč.

Surinam

Není ani snadné se v této zemi orientovat. Je proto lepší spolehnout se na cestovní agenturu, která zařídí trasu a průvodce. To se týká i centrální rezervace, má rozlohu 16 000 km2 a tvoří ji původní tropický prales.

Pochutnáte si na polévce z nebezpečné ryby

Teče či pramení tu řada řek, roste přes 5000 druhů rostlin. Volně zde žije vzácný jaguár, pásovec, lenochod, tapír, osm druhů opic a na 400 druhů ptáků.

Uracentron azureum

Na cestě jsou úseky, kdy je nutné prosekat se neprostupnou džunglí, není to nic pro slečinky. K jídlu jsou pouze placky z juky nebo polévka z obávané piraně. Místní tuto rybu stihnou vytáhnout z vody dřív, než sežere návnadu.

Hodně navštěvovaný je národní park Brownsberg, kde jsou značené okruhy. Vstup mimo ně je zakázán. Ne kvůli šelmám, ty před lidmi spíš utečou, žijí tu však miliony masožravých mravenců. Ti podobné zábrany nemají, dokáží člověka sežrat za pár minut. Jsou tady rovněž dva malé půvabné vodopády, které určitě stojí za podívání, tam naštěstí mravenci nejsou…

národní park Brownsberg

Co má Surinam společného s fotbalem?

Pro fotbalové fanoušky je určitě zajímavá informace, že odsud pocházejí tři z největších hvězd nizozemského fotbalu – Ruud Gullit, Frank Rijkaard či Clarence Seedorf. Kde se v takové divočině naučili tak dobře čutat, zůstává otázkou.

jezero Brokopondo

Surinam lze navštívit i v rámci kombinovaných zájezdů, kdy poznáte hned několik zemí najednou. Výhodou je, že se nemusíte o nic starat. Naopak se budete nerušeně kochat krajinou a užívat si nezapomenutelné okamžiky.

Surinam