Láká vás strávit letní dovolenou na Krétě? Za nejkrásnější lokalitu na tomto oblíbeném řeckém ostrově bývá považováno město Chania a jeho široké okolí včetně mnoha pláží, památek a přírodních unikátů. Formálně se jedná o celý region pokrývající nejzápadnější část Kréty. Letiště je vzdáleno 14 km od centra Chanie, jež byla do roku 1972 hlavním městem ostrova.

Pohodové dny můžete strávit v některém z letovisek (Tavronitis, Maleme, Platanias, Gerani, Daratsos), jež se rozprostírají na severním pobřeží. Spousta úžasných míst, která stojí za návštěvu, se nalézá nejen v blízkosti moře, ale i ve vnitrozemí. Vlastníte-li řidičský průkaz, doporučujeme pronajmout si auto a postupně projet celý region. Využít lze samozřejmě i místní autobusovou dopravu…

město Chania s malebným přístavem si žádá minimálně půldenní návštěvu

Město okouzlí památkami i parkem

Začněme městem Chania (mapa). To se dělí na historickou a moderní část, jež je podstatně větší. Staré město se rozprostírá hned vedle přístavu a je částečně obklopeno benátským opevněním ze 16. století. Nejvíce živo je na náměstí Eleftherios Venizelos, kde lze posedět ve venkovní restauraci či kavárně. Zaujme vás rovněž spousta benátských domů, kostel San Salvatore, klášter San Nikolao i Janičářská mešita. Nechybějí ani muzea – Muzeum lidového umění v katolickém kostele, Archeologické muzeum v gotickém chrámu sv. Františka a Námořní muzeum v bývalé pevnosti Firkas. Zejména po architektonické stránce vás překvapí budova tržnice z roku 1911, odpočinete si v parku s minizoo.

Janičářská mešita z roku 1645, kdy město ovládali Turci, nyní slouží jako galerie

Letovisko Platanias je nejrušnější

Které turistické středisko v regionu Chania je ideální právě pro vás? Tavronitis – u oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře – je menší a poklidné. Charakterizuje ho množství vinic, borovic a olivových hájů, je ideálním výchozím bodem pro poznávání celého západu ostrova.

Jen několik metrů od čtyřkilometrové písčité pláže se rozprostírá Platanias, populární letovisko plné ubytovacích kapacit všech typů. Dříve bývalo malou vesničkou, aktuálně se řadí mezi největší turistická střediska západní Kréty. Kromě taveren, barů, nočních podniků, diskoték a obchodů tu najdete taktéž zdravotnické středisko a policejní stanici.

Maleme nadchne hotelovými rezorty

Dva kilometry dlouhou a 50 metrů širokou písčitou pláží, kde lze provozovat vodní sporty, oplývá Gerani. V tomto městečku jsou rovněž k dispozici půjčovny automobilů, skútrů i kol a zábavní podniky včetně diskotéky. Daratsos se dělí na dvě části, horní a spodní, známou pod názvem Kato Daratsos. Pláž je písčitá, s pozvolným vstupem do moře, dlouhá více než tři kilometry. Nechybějí zde ani nudistické zóny.

Naším tipem je Maleme. Nalézá se 36 km směrem na západ od letiště, autem či autobusem se sem dostanete za 40 minut. Nejedná se o typické turistické středisko, podél široké písčito-oblázkové pláže je „rozeseto“ několik penzionů a větších hotelů. Vládnou zde klid a pohoda, pláže ani ulice nejsou přelidněné. Nechybějí taverny a obchůdky, v západní části jsou i bary a diskotéka.

na kopci nad střediskem Maleme leží vojenský hřbitov

Pachnes zdoláte během dopoledne

Co vás čeká za hranicemi vašeho letoviska? Možná vás potěší skutečnost, že na své si v regionu Chania přijdou i pěší turisté. Střední a jižní část oblasti totiž zabírá pohoří Lefka Ori s nejvyšší horou Pachnes (2453 m n. m.). Její vrchol má podobu bělostného vápencového masivu, který doslova svítí do dálky. Zatímco výstup na okolní vrcholy je poměrně náročný, jelikož je nezbytné překonat velké vzdálenosti, na Pachnes se dostanete celkem snadno a rychle, přibližně za dvě a půl hodiny.

Dalším lákadlem – tentokrát světoznámým – je národní park Samaria a zejména stejnojmenná soutěska, nejdelší v Evropě. Její západní stěny tvoří téměř kolmé, několik set metrů dlouhé svahy hřebene s vrcholy Volakias a Gigilos. Na dně kaňonu teče travertinový potok, v údolí rostou oleandry a cypřiše, jsou tu i piniové lesy. V této lokalitě volně žije koza bezoárová (kri-kri).

Samaria

Kournes, Rethymno a Aptera stojí za celodenní výlet

Byla by škoda nespatřit sladkovodní jezero Kournas (57 km od Maleme). Větší totiž na Krétě nenajdete, měří přes kilometr. Má takřka trojúhelníkový tvar, hluboké je několik desítek metrů. Na jeho východním pobřeží se nacházejí taverny, turisté se koncentrují převážně v těchto končinách. Kournas lemuje nádherná příroda, tudíž odsud odjedete nejen s parádními zážitky, ale i s úchvatnými fotkami. Když budete mít čas a náladu, popojeďte 25 km na východ. Dorazíte do města Rethymno s pitoresktním historickým jádrem, starými tureckými domy a benátskou pevností Fortezza.

jezero Kournas

Až se nabažíte krásami města, můžete opět nasednout do auta či jiného dopravního prostředku a vydat se ke středověké turecké pevnosti Aptera (16 km). Kousek od ní se nalézají zbytky amfiteátru z helénského období a klášter. Až si pořídíte dostatečné množství unikátních snímků, naskočíte do vozu a několik minut nato se rozeběhnete do příjemně prohřátého moře!

kromě majestátní pevnosti lze v Apteře obdivovat také klášter, amfiteátr a další pamětihodnosti

Které pláže v regionu Chania jsou nejúžasnější?

Jaké pláže region Chania ukrývá? Kdybychom měli popsat všechny, byl by tento článek neúnosně dlouhý. Soustředíme se proto jenom na některé.

Balos

Proslulá a neuvěřitelně fotogenická pláž Balos (mapa) se rozprostírá 53 km západně od města Chania. Je nezaměnitelná (na hlavním snímku), nelze si ji splést s jinou částí pobřeží. Dohlédnete z ní na nedaleký ostrůvek Gramvousa. Voda v kouzelné laguně je mělká, tudíž se v ní mohou osvěžit i děti a neplavci. Rozhodnete-li se právě zde strávit celý den, nezapomeňte si přivézt dostatek jídla a pití a případně i vlastní slunečník.

Seitan Limania

Když se z města Chania vydáte směrem na východ, ocitnete se na poloostrově Akrotiri. V jeho severovýchodní části objevíte dobře ukryté a především malebné zákoutí Seitan Limania Beach (mapa). Cesta z centra města obnáší 22 km, tedy asi 40 minut strávených v autě. Pláž je součástí malé zátoky chráněné skalisky. Když si název přeložíte do češtiny (seitan znamená satan, limania je přístav), budete trochu zděšeni. Můžeme vás však ujistit, že do pekla se odsud ještě nikdo nepropadl!

Seitan Limania neboli Satanův přístav

Na ostrůvek se dá dojít pěšky

Elafonisi

Ozdobou západního pobřeží Kréty, tedy i regionu Chania, je pláž Elafonisi (Elafonissi), označovaná za „evropské Tichomoří“. Nejedná se ovšem o klasickou pláž, ale spíše o přírodní pojítko mezi Krétou a ostrůvkem Elafonisi. Tato písečná pánev je zhruba 500 m široká a 400 m dlouhá. Nejhlubším místem (cca metr) mezi Krétou a Elafonisi je malý podvodní „kanál“, který spojuje severní a jižní část pláže. Pokud není extrémní vítr nebo vlny, lze z Kréty na ostrov Elafonisi (mapa) bez problémů přejít.

pláž Elafonisi neboli Elafonissi

K pláži vede asfaltová silnice, jež u taverny a menšího komplexu bungalovů přechází do prašné cesty s nezpevněným povrchem a po cca třech zatáčkách se plynule rozšiřuje do jakési delty, která je plochá a kde se dá zaparkovat více méně kdekoliv. Krásná místa s téměř plochým vstupem do vody jsou po celé délce pláže, nejzajímavější je výběžek směrem k ostrovu Elafonisi. Na pláži, která je ideální pro rodiny s dětmi, je několik taveren a mnoho lehátek a slunečníků k zapůjčení za poplatek.

Sjíždějí se sem i nudisté

Kedrodasos

Jen kilometr od Elafonisi (směrem na východ) leží o poznání klidnější pláž Kedrodasos. Pojedete-li autem, cesta se prodlouží o dva kilometry a stejně budete muset ujít ještě pár set metrů pěšky. Jste-li puritáni, raději zůstaňte na Elefonisi. Proč? Kedrodasos je rájem nudistů. Co vás tu kromě nahoty čeká? Bílý písek, bílé skály, cedry a písečné duny. Občerstvení si ovšem přineste s sebou.

pláž Kedrodasos

Falasarna

K nejznámějším plážím v regionu Chania patří Falasarna (nebo také Falassarna) na západním pobřeží. Mimo jiné i proto, že byla oficiálně vyhlášena nejkrásnější pláží na Krétě. Současně je jednou z deseti největších v Evropě. Ve skutečnosti se skládá z několika pláží různých velikostí. Jejich povrch tvoří jemný narůžovělý písek. Ani v nejrušnějších dnech nebývá Falasarna přelidněná. Poblíž městečka je ještě neorganizovaná písčitá pláž s kamenitým dnem a u přístavu menší oblázková.

pláž Falasarna neboli Falassarna

Glyka Nera

Pláž Glyka Nera neboli Sweet Water se nalézá na jihovýchodě regionu Chania (mapa), mezi vesničkou Loutro a Hora Sfakion. Je poměrně izolovaná, navzdory tomu tady – na kameni čnícím z moře – stojí taverna. Můžete si tu pronajmout slunečník, anebo se uvelebit ve stínu jednoho z patnácti tamaryšků. Ve větší hloubce je voda studená, břeh se však svažuje pozvolna. Dostat se sem můžete lodí z obou vesnic, místní vám rádi poradí. Jen pro úplnost – Glyka Nera je rovněž nudistickou pláží.

Glyka Nera neboli Sweet Water

Další zajímavosti o Řecku najdete například ZDE.