Slavná zpěvačka Rihanna měla zkažený konec roku 2017. Na Barbadosu, kde se před necelými 30 lety narodila, totiž o Vánocích zastřelili jejího jednadvacetiletého bratrance Tavona. V souvislosti s touto tragédií, která díky popularitě talentované a atraktivní umělkyně obletěla rychlostí blesku celý svět, vyšla najevo děsivá skutečnost, že loni bylo v ostrovním království spácháno 28 vražd! Vzhledem k tomu, že Barbados je pouze 34 km dlouhý a 23 km široký, jedná se o šokující informaci. Turisté logicky chtějí znát odpověď na otázku: Jaká je aktuální bezpečnost na Barbadosu?

Zabijí zde sedm lidí za čtvrt roku

Někoho možná uklidní informace, že útočník, který má na svědomí Tavonovu smrt, byl dopaden a na konci ledna bude postaven před soud. Jenomže to Rihannině bratranci život nevrátí! A to samé platí o dalších 27 obětech, které naposledy vydechly během loňského roku. Barbados, ležící ve východní části Malých Antil (mapa), má rozlohu necelých 432 km2. A na tak malém území dochází v průměru ke dvěma vraždám měsíčně! Nutno podotknout, že zde žije cca 286 000 obyvatel, což je o několik tisíc méně než například v Ostravě.

Jak vnímá bezpečnost na Barbadosu MZV ČR?

„Barbados je poměrně bezpečná země. Drobná kriminalita je na běžné úrovni, avšak poslední dobou je patrný nárůst ozbrojených přepadení turistů. Dále je zapotřebí se chovat obezřetně při pobytu na pláži, kde se nedoporučuje ponechávat cenné věci, a to ani v uzamčeném vozidle. V nočních hodinách je vhodné vyhnout se plážím a osamělým neosvětleným místům,“ radí našincům Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Barbados

Turisty ohrožují i nakažení komáři

Jestliže se vydáte na Barbados, měli byste si dát pozor nejen na lidi. Důvod? Již během ledna 2016 byly na ostrově potvrzeny první případy nakažení virem zika. „Nákaze virem přenášeným komáry druhu aedes aegypti nelze v současnosti efektivně předcházet a jeho výskyt je zatím spekulativně spjat s těžkými vývojovými poruchami u novorozenců – mikrocefalie a Guillain-Barrého syndrom,“ tvrdí MZV ČR s tím, že dalším rizikem je možnost nákazy nemocí dengue, rovněž přenášenou komáry. Nejlepší ochranou je údajně silný repelent.

A na jaké úrovni je zdravotnictví na Barbadosu? „Je na poměrně dobré úrovni. Potíže se vyskytují v případě služeb rychlé záchranné pomoci, jejíž příjezd se může zdržet i několik hodin a navíc personál ambulance nesmí za jízdy provádět oživovací zásahy. Úhrada za lékařské ošetření je požadována okamžitě, proto se doporučuje uzavření kvalitních pojistek na ošetření i případnou repatriaci,“ doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

Barbados

Vystačíte si s platným pasem

Bezpečnost na Barbadosu (a také místní zdravotnictví) není zrovna optimální, ale nyní se pojďme pokochat krásami tohoto malebného ostrova. Více informací najdete ZDE. A pro úplnost – po českých turistech není vyžadováno vízum, pouze se musí prokázat cestovním pasem platným minimálně dalších šest měsíců…