Spousta Čechů si nedokáže představit léto bez dovolené v Chorvatsku. A nejen jich! Jak na tom byla země u Jaderského moře v loňském roce, co se turistického ruchu a počtu přenocování týče? V roce 2017 Chorvatsko navštívilo 18,5 miliónu turistů, tedy o 13 procent více než před rokem.

Ze zahraničí přijelo do Chorvatska 16,5 miliónu turistů, o 19 procent více než v roce 2016. Počet jejich přenocování stoupl o 12 procent na 90 miliónů. Počet přenocování místních turistů se zvýšil o 14 procent na 12 miliónů.

Chorvatsko přitahuje především Němce

Nejvíce turistů kupodivu přicestovalo z Německa (20,7 miliónu přenocování). Následovali Slovinci (10,1 miliónu), Rakušané (7,6 miliónu) a Poláci (6,3 miliónu), Češi (5,4 miliónu) byli pátí. Nejnavštěvovanějšími destinacemi v Chorvatsku podle počtu přenocování byla města Dubrovník a Rovinj. Téměř čtvrtinou se na celkovém počtu přenocování podílely chorvatské ostrovy. Nejpopulárnější z nich jsou Krk, Pag a Lošinj.

Cestovní ruch se na HDP Chorvatska podílí přibližně 18 procenty. Přímo či nepřímo zaměstnává 150 tisíc osob. Příjmy z cestovního ruchu za rok 2017 se pohybují kolem 11 miliard eur (v přepočtu cca 280,9 miliardy korun). To znamená meziroční nárůst o osm až deset procent, což je velmi pěkný výsledek!

počet přenocování v Chorvatsku loni vzrostl o 13 procent

Další zajímavosti a informace o Chorvatsku naleznete například ZDE.