Láká vás dovolená v Dubaji? Pokud ano, můžete ji spojit s návštěvou nového unikátu, který byl slavnostně zprovozněn 1. ledna 2018. Jedná se o pozlacený vyhlídkový rám, vysoký 150 metrů a široký 93 metrů. Rozhodně se nemusíte bát, že byste ho přehlédli.

Ve výšce budete zasvěceni do budoucnosti města

Expozice a projekce ve spodní části přibližují pestrou historii Dubaje – od ospalé rybářské vesnice až po současné moderní město s množstvím výškových budov. Z horního patra je výhled na starou část Deira i na mrakodrapy.

Největší pozornost přitahuje průhledná podlaha horní části rámu, poskytující pohled na město pod nohama. Podobné pocity zažívají například návštěvníci skleněných mostů v Číně. Jen s tím rozdílem, že se dívají do údolí… Ale zpět do Dubaje – jeden z výtahů vás odveze do části odhalující plány města do vzdálené budoucnosti.

Pozlacený vyhlídkový rám měl obrovskou konkurenci

Pozlacený vyhlídkový rám v Dubaji se bezesporu stane vyhledávanou atrakcí. Správa města však již delší dobu řeší právní problém. Architekt mexického původu Fernando Donis totiž Dubaj zažaloval za neoprávněné použití jeho nápadu.

V roce 2008 Donis vyhrál mezinárodní soutěž, již uspořádalo město společně s výrobcem výtahů ThyssenKrupp Elevator. Zadáním bylo navrhnout vyhlídkovou stavbu. Do soutěže se přihlásilo 900 projektů. V podmínkách stálo, že město zváží vítězný projekt, a pokud jej použije, pak pouze po sjednání kontraktu s tvůrci. Vítěz měl získat všechna práva na použití nápadu s tím, že stavba nemůže být realizována bez jeho souhlasu.

pozlacený vyhlídkový rám v Dubaji

Architektovi údajně nejde pouze o peníze

Město ovšem v Donisově projektu nechalo udělat určité změny a použilo ho, aniž s architektem uzavřelo jakoukoli smlouvu. V roce 2016 proto Donis u soudu v USA zažaloval dubajskou správu za odcizení intelektuálního vlastnictví. Newyorský právník Edward Klaris, který žalobu podával, řekl, že soud se koná v USA, jelikož město Dubaj nemůže být stíháno v Dubaji.

V prosinci bylo řízení pozastaveno, proces tím však neskončil. Donis sdělil, že je rád, že byl pozlacený vyhlídkový rám realizován. Na jeho webové stránce je nyní uveden jako architekt. V právní bitvě hodlá pokračovat, poněvadž mu jde o princip. Nedoufá pouze ve finanční náhradu, ale také v to, že projekt přispěje k jeho věhlasu v oboru.

Informace o dalších zajímavých objektech v Dubaji najdete například ZDE.