Kalábrijský poloostrov patří k nejkrásnějším regionům v Evropě. Tato oblast na jihu Itálie se pyšní dlouhým pobřežím se spoustou pláží a lokalit vhodných k potápění. Pohodovou dovolenou lze strávit například v nádherném městečku Tropea či v nedalekých letoviscích.

Proč Tropea přitahuje spoustu turistů?

Chloubou jižní Itálie je několik pozoruhodných měst vystavěných na skále, mezi ně se řadí také Tropea (mapa). Ta kromě fotografů přitahuje – zejména v létě – turisty z různých koutů světa. Úchvatná architektura, hezká příroda, čisté ovzduší, výborná gastronomie, věhlasné víno, absence teroristických útoků a především čtyři kilometry písčitých pláží – to jsou hlavní důvody, proč jet právě sem.

Tropea, městečko s pestrou minulostí, okouzlí i milovníky památek, a to středověkými kostely, majestátními vilami i měšťanskými domy. K nejčastěji fotografovaným budovám, jimž nelze upřít architektonickou originalitu a historickou hodnotu, patří kostel na skalnatém útesu – Santuario di Santa Maria dell’Isola. O dost starší jsou ruiny řeckých a římských staveb, rozeseté v širokém okolí.

Santuario di Santa Maria dell'Isola ve městě Tropea

Průmyslové zóny budete hledat marně

Milujete zábavu a flirtování? Tropea oplývá bary a nočními podniky, v některých to žije až do ranních hodin. Navíc se tu během roku konají hudební festivaly, příjemným bonusem jsou gastronomické slavnosti. Ostatně – Itálie v kulinářské oblasti vyniká. Vyhlášenými zdejšími specialitami jsou ‚nduja (pikantní salám z vepřového masa), cipolla rossa di Tropea (červená, chuťově unikátní cibule) a pecorino del Monte Poro (ovčí sýr). Proslulý je rovněž bylinkový likér Vecchio Amaro del Capo.

Řadíte-li se mezi fanoušky mezinárodní vokální skupiny Il Divo, pak asi víte, že videoklip k písni Mama natočila ve městě Tropea. To před časem získalo cenu ekologické organizace Legambiente, řadí se totiž mezi nejlépe hodnocené oblasti, co se stavu životního prostředí týče. Místní pláž pravidelně figuruje v první dvacítce těch nejlepších v Evropě. Jestliže ovládáte italštinu, neznamená to, že máte vyhráno. Obyvatelé Tropey mají vlastní dialekt, jemuž je velmi těžké porozumět.

Tropea

Dalšími variantami jsou Parghelia i Capo Vaticano

Tropea je na vás až příliš rušná a bude vám bohatě stačit, když se sem vydáte pouze na půldenní, maximálně jednodenní návštěvu? V tom případě neprohloupíte, když se ubytujete v některém z okolních – menších a klidnějších – letovisek. Jen tři kilometry směrem na východ se rozprostírá vesnička Parghelia se starobylou atmosférou a nádhernými písčitými plážemi s pozvolným vstupem do moře. Nejoblíbenější jsou La Grazia, Vardano a Michelino.

Parghelia

Naopak směrem na západ od města Tropea, necelých 13 km, leží letovisko Capo Vaticano. To charakterizují specifické majáky, které se zde dříve stavěly v rámci ochrany proti nájezdům pirátů. Turisté sem zatím houfně nejezdí, tudíž jde o jednu z přírodně nejzachovalejších oblastí Itálie. Rostou tady olivové i borovicové háje. Pakliže jste dosud měli šanci poznat pouze komerční zóny na severu země, zdejší tradiční styl života vás uchvátí. O atraktivní a přinejmenším poloprázdné pláže není nouze ani v těchto končinách.

Capo Vaticano

Briatico nabízí hotelové areály s all inclusive

V dostupné vzdálenosti od Tropey se nalézají letoviska Ricadi, Zambrone, Domenica di Ricadi, Nicotera Marina a Briatico. To je od letiště v Lamezia Terme vzdáleno 45 km, tedy tři čtvrtě hodiny jízdy autem nebo autobusem. A co vás v městečku Briatico a jeho okolí čeká? Původně se jednalo o malou rybářskou osadu, její historie sahá do 12. století. Později zde stával majestátní hrad, z něhož se dochovaly pouze trosky. V současnosti se jedná o sympatické letovisko s restauracemi, bary a obchůdky.

Co se ubytování týče – nemusíte mít obavy, že se budete tísnit v miniaturním hotýlku uprostřed činžákové zástavby. Čekají tu na vás prostorné areály s pěknými pokoji, velkými venkovními bazény, vlastní písčitou pláží s lehátky a slunečníky, které jsou – stejně jako wifi – k dispozici zdarma, dále s restaurací, bary, recepcí, terasou, sportovním zázemím, spoustou zeleně a především praktickým režimem all inclusive.

Pláž Rocchetta poznáte podle staré věže

Oblast oplývá – veřejnými i hotelovými – písčitými plážemi. Není zde sice tolik zátok jako v okolí mysu Capo Vaticano, který se nalézá 26 km odsud, přesto je z čeho vybírat. První variantou je Spiaggia dei Selvaggi, pláž s jemným pískem u Villaggio Dolomiti sul Mare, druhou Spiaggia della Fontana, kde nedaleko břehu v moři tryská pramen sladké vody.

Briatico

Spiaggia della Rocchetta je nezaměnitelná díky charakteristické věži. Pastvou pro oči je i malý přístav s pestrobarevnými loďkami a čluny. Milovníky tajemna láká Spiaggia la Monaca, kde se podle pověsti každé ráno koupala jeptiška. Fotografové i romantici s oblibou míří k výběžku Sant’Irene (mapa).

Sant'Irene

Z hradní terasy dohlédnete až na Stromboli

Jestliže z Briatica vyrazíte na východ, po 20 minutách jízdy vás přivítá městečko Pizzo (mapa) s hezkou pláží a s hradem zvaným Castello Murat. Jeho hlavní věž pochází z konce 13. století. Terasa skýtá jedinečný výhled na záliv Sant’Eufemia a na ostrov Stromboli se stejnojmennou sopkou (mapa). Její pravidelné erupce lze pozorovat v rámci lodního výletu, který je možné si objednat prostřednictvím cestovní kanceláře. Z bezpečného a strategického místa pak budete sledovat, jak láva stéká po prudkém svahu přímo do moře.

Castello Murat ve městě Pizzo

Dalším turistickým hitem, hlavně pro milovníky památek a duchovna, je atypický kostel Piedigrotta ze 17. století. Je vyhloubený do skály stojící kilometr severně od města Pizzo. Jeho součástí je mimo jiné několik soch z tufy. Vchod do budovy je od pláže a směřuje na západ. Odpolední návštěva katolického kostela (mapa) je velmi působivá, poněvadž sluneční paprsky pronikají dovnitř a zvýrazňují barvy minerálních solí pokrývajících stěny.

kostel Piedigrotta

Během dovolené ve městě Tropea nebo Briatico, či jinde v Kalábrii, lze samozřejmě vyrazit i na túru. Pěší turisté nejspíš zamíří do národního parku Aspromonte (mapa), plného náhorních plošin a bukových a jedlových lesů. Spatřit tu můžete například sokoly a jestřáby.

národní park Aspromonte