Neuvěřitelných 347 kilometrů měří nejdelší zatopený jeskynní systém světa, který nedávno objevili výzkumníci projektu Gran Acuifero Maya, zabývajícího se detailním průzkumem poloostrova Yucatán a jeho okolí. Přesněji řečeno – potápěčům se po několikaměsíčním pátrání konečně podařilo propojit dva velké jeskynní komplexy ve východním Mexiku. Jmenují se Sac Actún (263 km) a Dos Ojos (83 km) a nyní tvoří jeden gigantický celek.

Ten bude pojmenován po větší z jeskyň Sac Actún a název Dos Ojos zanikne. Podle vědců by nejdelší zatopený jeskynní systém světa v okolí přímořského letoviska Tulum (mapa), respektive jeho objevení, mohl vnést nové světlo do bádání po stopách mayské civilizace. Ta regionu s pestrou historií dominovala před příjezdem Španělů.

O Mayích je známo například to, že pěstovali zejména kukuřici a jako platidlo používali kakaové boby. Proslulý mayský kalendář byl nejsložitějším (přinejmenším) v celé předkolumbovské Americe. Jejich matematika používala nulu, kterou v té době v Evropě neznali Římané ani Řekové. Mayští kněží s největší pravděpodobností věděli, že Země je kulatá, už tisíc let před Koperníkem. Mayové stavěli dálkové cesty přes džungli, vysušovali močály. Budovali podzemní nádrže na vodu a především umělecky hodnotné pyramidy, paláce a města. A to není zdaleka vše…

Jaké tajemství ukrývají cenotes?

Nejdelší zatopený jeskynní systém světa u Yucatánu mimo jiné zahrnuje i cenotes, rozsáhlou síť posvátných pramenů. Ty umožňovaly místním obyvatelům přežívat v dlouhých obdobích sucha. Jedná se o zatopené závrty krasového původu, nacházející se ve velmi hlubokých jeskyních s provalenými stropy. Podle mayské mytologie právě cenotes představují vstupy do podsvětí, temných moří pravěku, která jsou domovem bohů a zemřelých předků.

Mimochodem – Sac Actún, tedy nejdelší zatopený jeskynní systém světa, v lednu roku 2011 „spolknul“ rovněž lokalitu Aktun Hu neboli Hoyo Negro. A právě v ní byl v březnu roku 2008 učiněn převratný objev. V hloubce 57 metrů potápěči nalezli pozůstatky mastodonta, vymřelého amerického chobotnatce, a ve 43 metrech lidskou lebku (a později i kostru, taktéž patřící mladé dívce), jež by mohla být nejstarším důkazem přítomnosti člověka v této oblasti.

Sac Actún, nejdelší zatopený jeskynní systém světa

Další zajímavosti o Mexiku naleznete například ZDE.