SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící ve východním Tyrolsku poblíž Kitzbühelu, je jedním z největších a nejmodernějších lyžařských středisek na světě. Češi sem zatím moc nejezdí, v zimě tvoří přibližně čtyři procenta všech návštěvníků. Jestlipak víte, že SkiWelt nedávno oslavil 40. narozeniny, že při této příležitosti investoval do obřího areálu 6,5 milionu eur a že se jedná o nejekologičtější lyžařské středisko na světě?

Veškerá elektrická energie, potřebná pro provoz lyžařské oblasti SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental (mapa) s 284 kilometry sjezdovek, 90 moderními lanovkami, ledovou vesničkou, čtyřmi funparky či třemi sáňkařskými dráhami, totiž pochází ze „zelených“ zdrojů. Od letošní sezony je všech 65 zdejších rolb vybaveno moderním a úsporným GPS systémem na měření sněhu na sjezdovkách.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Podobný software využívají i na Slovensku

Přímo v rolbě je zabudovaná aparatura s GPS systémem Power GIS rakouské firmy Arena. Ten s odchylkou tří až pěti centimetrů proměřuje původní terén a výšku sněhové pokrývky. Základem měření je v létě přesně zjištěný profil svahu. Vestavěný přístroj z rozdílu výšek vypočítá tloušťku sněhové vrstvy.

Řidič rolby vidí údaje o stavu sněhové pokrývky na displeji. Výsledky měření je možné zobrazovat i graficky nebo si je vytisknout na mapě. Místa se slabší vrstvou nebo naopak s velkými zásobami sněhu jsou tak okamžitě viditelná a podle toho lze efektivněji a úsporněji zasněžovat.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

„Naším cílem je rovnoměrná kompaktní sněhová vrstva na všech sjezdovkách,“ řekl jednatel společnosti SkiWelt Söll Walter Eisenmann. Výsledkem jsou úspory technicky vyráběného sněhu (cca 15 procent), a tudíž i spotřeby energie, nebo nižší spotřeba paliva (cca 8 procent). Stejný nebo podobný software si v posledních letech pořizují i další lyžařské areály v Rakousku a okolních zemích, včetně Jasné na Slovensku. Nikde ale ne v takovém množství jako na východě Tyrolska.

Jinými slovy – díky zmíněnému GPS systému mohou rolby ve středisku SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, dosažitelném ze Salzburgu, Innsbrucku nebo Mnichova za pouhou hodinu, pracovat přesněji než dříve a upravovat každý úsek sjezdovky takovým množstvím sněhu, které je zapotřebí, a ušetřit spoustu energie. Mimochodem – přehled ubytovacích kapacit naleznete ZDE.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Čím SkiWelt nadchnul porotu v Londýně?

Nejen díky hospodárnému zacházení se sněhem se toto rakouské středisko stalo držitelem titulu Ekologický lyžařský rezort roku 2017. SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, který byl založen v roce 1977 v rámci zahájení spolupráce mezi lanovými drahami šesti obcí v oblasti mezi údolím Brixental a pohořím Wilder Kaiser, přesvědčil porotu v Londýně (během udělování cen World Snow Awards britského deníku The Telegraph a magazínu Ski & Snowboard) ekologickou ohleduplností při stavění, vysokým podílem využívání sluneční energie i rozmanitostí vegetace, která v létě roste na sjezdovkách, v té době sloužících zemědělcům jako pastviny pro dobytek.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Ve všech svých zařízeních SkiWelt používá pouze obnovitelnou energii společnosti Tiroler Wasserkraft. Voda na zasněžování pochází z 15 retenčních nádrží, které se v létě plní převážně tajícím sněhem nebo vodou z atmosférických srážek. A to není zdaleko všechno!

Vlek Sonnenlift v Brixen im Thale pohání výhradně sluneční energie. Nový komplex Brandstadel v Scheffau je vybaven solárními panely. Provozní budovy lanových drah v Söllu se vytápějí peletami, spodní stanice je napojena na tepelnou elektrárnu na biomasu. Stanice Hochsöll s úschovnou lyží nebo lanovka SkiWeltbahn Brixen na Choralpe zužitkovává zbytkovou energii lanovek. Pro vytápění nové spodní stanice lanovky Alpenrosenbahn ve Westendorfu se využívá zbytkové teplo ze zasněžovacích zařízení a transformátorové stanice.

Pravidla chování na sjezdovkách naleznete ZDE.

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

SkiWelt

Nadmořská výška: 703–1827 m n. m.

Sjezdovky: 284 km (modré: 122 km, červené: 129 km, černé: 10 km, lyžařské tratě: 23 km)

Skipasy: dospělí hlavní sezona (23. 12.–9. 3.): 49 eur za den, děti 24,50 eura, mládež 37 eur; vedlejší sezona (10. 3.–8. 4.): 44/22/33,50 eura

Doprava: autem z Prahy (přes Mnichov) je to cca 500 km, respektive 5 hodin jízdy

SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental

Foto – SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Tim Marcour, Christian Kapfinger (4x)