Mnohdy se o něm hovoří jako o nejopomíjenějším ze všech sedmi arabských emirátů. Určitě neprávem, jelikož Fujairah (Fudžajra) má neopakovatelné kouzlo. Dané už jen tím, že zatímco ostatní emiráty omývají vlny Perského zálivu, u pobřeží Fujairah vládnou vlny zálivu Ománského.

Hlavní dopravní tepny stotisícového města protínají metropoli čtyřmi pruhy. Podobně jako všechny ostatní komunikace v této zemi jsou mimořádně kvalitní.

Fujairah City

Proč s sebou řidiči vozí lopaty?

Financí má Fujairah (mapa) dostatek, a tak se na silnicích pracuje i v noci. Erozní vlivy jsou tu minimální, neboť prší pouze párkrát do roka. Teplota je více méně konstantní a vždy v plusových hodnotách. Působení větru a písečných bouří na zatuhlý asfalt či beton je minimální.

Pozornosti bedlivého pozorovatele neunikne ani fakt, že většina automobilů je americké produkce. Mají velký obsah motoru, ještě větší výkon a především bílou barvu a zatmavená skla. Jedním z nezbytných doplňků výbavy vozidel jsou lopaty, nebo alespoň skládací polní lopatky. Ty pomáhají při zapadnutí do písku. Pro obyvatele Fujairah je to stejná nezbytnost jako pro českého řidiče v zimních měsících škrabka na zamrzlé sklo.

písečná duna poblíž Wadi Maidaq

Zdejší žhavé slunce je zkrátka nemilosrdné a své o tom vědí například motorkáři. Těch zde potkáte absolutní minimum, jezdecká sezona funguje od listopadu do března. Proč? Odpověď je jednoduchá. Od května totiž hrozí velmi vysoké teploty a jezdit navlečený v motorkářském vybavení v letních padesáti stupních je nemožné.

pevnost ve Fujairah

Fotografové budou ve Fujairah nadšení

Přes den pere slunce do pobřeží vší silou a s neuvěřitelnou vervou. Díky tomu je moře krásně teplé a doslova láká k nejrůznějším vodním sportům a radovánkám. Slunečním zářením však úloha naší nejbližší hvězdy nekončí. Těsně před západem slunce, nebo naopak během východu, rozehrává slunce magickou hru stínů a odstínů žluté, růžové, oranžové, nachové i fialové a červené. Paleta barev hraje do fotoaparátu každému turistovi, který zvládne přivstat si a pořídit si nezapomenutelné záběry z ještě nezapomenutelnější dovolené ve Fujairah.

Skvělý relax nabízejí písčité pláže, na nichž se objeví sem tam nějaký ten oblázek. Jsou přistupné všem milovníkům vodních sportů. Vyřádit se tu může opravdu každý, ať už jde o windsurfing, plachtění, plavbu na lodi, jízdu na nafukovacím banánu, wakeboarding, vodní lyžování, rybaření nebo potápění.

pláž v Khor Fakkan

Potápěči obdivují rejnoky i karety

Extrémně čistá voda s velmi dobrou dohledností je oblíbená zejména u rekreačních potápěčů, kteří obdivují bohatý podmořský život. Ostatně hojnost ryb potvrzují i škunery a bárky místních rybářů, lemující pobřeží ještě před úsvitem.

Jednou z oblíbených ryb, jež mohou návštěvníci podmořských hlubin ve Fujairah spatřit, je rejnok. Opravdovou vzácností je pozorování karety zelenavé, dorůstající délky až 70 centimetrů a vážící někdy i 50 kilogramů. I to svědčí o mimořádné kvalitě zdejších vod. Ostatně nadílku podmořského světa můžete sami pozorovat každé ráno, kdy rybáři vykládají v přístavu své úlovky a obratem ruky je prodávají do restaurací i obyčejným lidem. Později, až do odpoledních hodin, jsou ryby k dostání na rybím trhu. Na klasickém trhu (tzv. súku) se v první řadě obchoduje s čerstvým ovocem a zeleninou.

pláž ve Fujairah

Hotely jsou luxusnější než v Egyptě

Ovzduší v emirátu čeří mírný vánek, žádné dující větry, neboť Fujairah je chráněna horským masivem. To vše přispívá k tomu, že si zde dovolenou vychutnáte opravdu v klidu a pohodě. K tomu přispívají i hotely. „Ty sice nejsou tak rozlehlé a obří jako například hotelové komplexy v Egyptě, ale zato jsou luxusnější a lépe vybavené,“ říká Lenka Pátek z CK Blue Style. Tato cestovní kancelář nabízí last minute dovolenou v této destinaci již od 13 990 korun.

Na každém kroku je v hlavním městě Fujairah vidět stavební boom minulých let, nicméně ozvěny tradiční architektury rezonují v moderním stylu staveb, které nejsou starší než jednu dekádu. Navzdory tomu zde narazíte na lomené půloblouky a půlměsíce. Ostatně Měsíc je tu jiný, než jak ho známe z našich zeměpisných šířek. Jeho srpek je natočený tak, jak je vidět na tradičních stavbách, tedy bílým srpkem dolů.

strážní věž u mešity Al Bidya

Fujairah žije především večer

Tak jako v jiných arabských krajinách i zde platí, že úplně nejvíc je kůň, potažmo ušlechtilý hřebec. Slabost pro tyto lichokopytníky je krásně demonstrována v ulicích Fujairah, kde se dokonce vyskytuje několik soch v životní i nadživotní velikosti těchto ušlechtilých zvířat. Mimochodem – populární a hlavně tradiční jsou v této části Spojených arabských emirátů býčí zápasy.

tradiční býčí zápasy ve Fujairah

Emirát je plný divů, zatímco dominantním prvkem jsou skály, písek a prach. Ostře kontrastují s pásy zeleně, syté trávy, keřů a květů. Mezinárodním jazykem všech mladých mužů je fotbal. I tady si lze s místními kluky zakopat na plácku mezi domy. Nečekejte však upravený pažit, ale spíše jen prach a kamení. Nepohodlí však vyváží otevřenost a vřelost místních.

Po namáhavém dni plném bezprostředních zážitků se můžete nechat nalákat některou z místních kaváren, kde se podává nefalšovaná arabská káva. Plnými doušky si lze vychutnat klid a pohodu polozapomenutého emirátu, jehož někdejší slávu připomínají perly vylovené ze dna moře. Zatímco přes den může Fujairah působit ospalým a možná až apatickým dojmem, pravý život začne v metropoli tepat po západu slunce.

Tehdy nastává čas na večerní modlitbu, po níž se posedává v ulicích i uličkách, popíjí se čaj nebo káva a hlavně muži vedou řeči. Toto komunitní sdružování patří ke koloritu zdejšího života a nezměnilo se na něm nic, přestože emirát v poslední době tolik zbohatl.

Velká mešita šejka Zayeda

Sladkosti si zamiluje většina turistů

Obdivuhodným lákadlem arabského světa byly a vždy budou sladkosti. Pravá baklava, mamoul, katayef, ghuraba, kunafa, halva (u nás známější jako turecký med), fíky v cukru nebo třeba káva s kari. Všechny tyto dobroty si můžete vychutnat v cukrárně, která má otevřeno hluboko do noci.

Podobně je na tom zlatnictví, specializující se na zdejší klientelu, zejména na ženy, jež zlato doslova milují. V tomto oboru je ve všech emirátech poměrně silná konkurence, a tak se není co divit, že výrobky ze zlata lze pořídit oproti našemu trhu za velmi příznivé ceny.

Aby se neřeklo, i my máme zdejšímu světu co nabídnout. Možná vás to překvapí, ale jedním z nejluxusnějších artiklů, které se prodávají hned vedle zlata, je křišťál a také výrobky ze skla. Sláva českých sklářů pronikla až do Fujairah, tudíž se v obchodech můžete setkat s výrobky české sklárny v Podkrkonoší.

Fujairah

Další zajímavosti o Spojených arabských emirátech najdete například ZDE.