Nejméně obydleným, ale zato notně zajímavým řeckým regionem je Epirus. Rozprostírá se v severozápadní části země, jižně od Albánie. Od východního Řecka jej odděluje mohutný horský masiv Pindos, jehož vrcholy dosahují výšky až dvou tisíc metrů nad mořem. Na jihu je Epirus oddělen od zbytku kontinentálního Řecka hlubokým zálivem Amvrakikos a západní hranici vytváří Jónské moře.

Vytyčení hranic mezi Řeckem a Albánií v roce 1913 mělo za následek „rozkrojení“ původní oblasti Epirus na řeckou (cca 80 procent) a albánskou část. Spousta vesnic osídlených Albánci, anebo naopak Řeky tehdy skončila na špatné straně hranice. Hlavním – a zároveň i největším – městem řeckého regionu Epirus je již od středověku Ioánnina. V ní žije třetina veškeré populace, skoro 113 000 lidí.

most Konitsa v pohoří Pindos

Vybrat si můžete ze čtyř letovisek

Epirus se řadí k nejchudším regionům Řecka i EU, jelikož disponuje malým množstvím nerostného bohatství a jeho nerovný povrch představuje pro rozvoj zemědělství značnou komplikaci. Průmysl a intenzivní zemědělství jsou koncentrovány v okolí Ioánniny. Stěžejní činností byl odpradávna chov koz a ovcí a s tím související produkce sýrů, avšak pastevectví je dlouhodobě na ústupu. Turistika je zde oproti ostatním řeckým regionům rozvinutá slabě, situace se ovšem rok od roku zlepšuje.

oblast Zagori v regionu Epirus

Nespornou výhodou je letiště v Ioánnině, vzdálené přibližně 100 km od pobřeží. Další letiště v Preveze (mapa) se pro změnu nalézá v blízkosti moře. Sehnat zájezd do regionu Epirus není žádný problém, jde jen o to, zda zvolíte letecký (s odletem z Prahy či z Brna), anebo autobusový. Počítejte však s tím, že Prahu a pláže v této části Řecka dělí asi tak dva tisíce kilometrů, respektive zhruba den jízdy. Nejznámějšími letovisky jsou Parga a Syvota (neboli Vola), avšak řada turistů si oblíbila rovněž střediska Ammoudia a Vrachos.

letovisko Ammoudia v regionu Epirus

V Syvotě vlají modré vlajky

Obří rezorty s režimem all inclusive v regionu Epirus nenajdete, k dispozici jsou menší hotely, apartmány a studia bez stravy, se snídaní nebo s polopenzí. V Syvotě je písčito-oblázková pláž Gallikos Molos, kde si můžete pronajmout slunečníky a lehátka. Občerstvit se lze v místní taverně. K prožití příjemného a sluncem zalitého dne vybízejí i nedaleké pláže Karvouno, Bella Vraka či Mega Ammos. Není žádným tajemstvím, že se pobřeží Syvoty pyšní prestižním oceněním Modrá vlajka.

letovisko Syvota v regionu Epirus

Nejvíce navštěvovaná Parga okouzlí starobylým centrem, nádherné jsou i zdejší pláže, například Krioneri či Valtos. Letovisko Ammoudia láká na širokou písčitou pláž, končící až u břehů bájné řeky Acherón. Ta v Dantově díle tvoří hranici pekla… Hlavní předností vesničky Vrachos, ležící asi 30 km od Pargy, je tři kilometry dlouhá pláž s jemným zlatožlutým pískem. Funguje zde několik restaurací, obchodů i plážových barů, nechybí ani nabídka vodních sportů.

Nikopolis neboli Nicopolis

Epirus ukrývá nejhlubší evropskou propast

Letní dovolenou na pobřeží regionu Epirus lze spojit taktéž s jednodenními výlety do nádherných vnitrozemských lokalit. Máte-li rádi historii, nejspíš vás zaujme antické divadlo v Dodóně (mapa), pozůstatky města Nikopolis (mapa) z 1. století před naším letopočtem, středověké kláštery na skalách v Meteoře (mapa) či Nekromanteion (mapa), věštírna mrtvých.

pohoří Tymfi a propast Vikos

Dáváte přednost přírodním krásám? V tom případě zvolte masiv Tymfi a současně Vikos (mapa), nejhlubší propast v Evropě. Za návštěvu rozhodně stojí horské vesničky Monodendri (mapa) a Kipoi a klenuté kamenné horské mosty z dob turecké nadvlády. Největší řecké pohoří Pindos (neboli Pindus) a oblast Zagori přitahují pěší turisty…

skály u vesnice Monodendri

Z pláže dohlédnete až na ostrov Korfu

Na hezký celodenní výlet za koupáním se můžete vydat rychločlunem směřujícím na pláže ostrovů Paxos a Antipaxos. A mimochodem – cca 10 km vzdušnou čarou od letoviska Syvota je vzdálen oblíbený řecký ostrov Korfu (neboli Kerkyra), kde kdysi trávila volno rakouská císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi a na němž lze strávit pohodovou dovolenou. Pokud se vám to v budoucnu poštěstí, můžete z Korfu vyrazit lodí na výlet do regionu Epirus, který jsme vám právě stručně představili…

pláž Lichnos nedaleko letoviska Parga