Thajsko je zejména v zimních a jarních měsících velmi oblíbeným cílem českých turistů. Někteří do této části jihovýchodní Asie létají za nádhernou přírodou, koupáním v moři a úchvatnými památkami, jiní – zejména do Bangkoku – za nákupy, noční zábavou a lacinou prostitucí. Ne každý si však uvědomuje, že během pobytu v Thajsku může narazit na nejrůznější podvody, a v horším případě se stát jejich obětí.

Na co si dát pozor? Tady je sedm nejčastějších thajských triků na důvěřivé turisty! Pokud o nich budete vědět, měla by se vaše dovolená v Thajsku obejít bez větších komplikací, tedy alespoň tohoto charakteru. Podvody jsou totiž pastí na ty, co je nedokážou prokouknout…

1/ Zavřené atrakce

Ocitli jste se poprvé v životě v Bangkoku a toužíte vidět nejslavnější stavby této metropole? Pak je dost možné, že se dostanete do následující situace… Na ulici vás osloví jeden z místních obyvatel, hovořící dobrou angličtinou. Zeptá se, jak se vám líbí Bangkok, prozradí pár příhodných tipů, a vzápětí se začne vyptávat na vaše plány. Vy odvětíte, že chcete navštívit nějakou konkrétní památku. Následně se pán zhrozí a prohlásí: „Taková škoda! Zrovna dnes je zavřeno, tam se nedostanete!“ Po chvilce přemýšlení podvodník vymyslí alternativní plán. Oznámí vám, že jeho kamarád, shodou okolností čekající za rohem, je řidič tuk-tuku a rád vás zaveze na mnohem zajímavější atrakci, prý za příznivou cenu. Zklamaní turisté jsou rádi za náhradní program a netuší, že padli do léčky. Zaplatí přemrštěnou částku, přitom místo, na které původně mířili, bylo samozřejmě otevřené.

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor

2/ Uvěznění v obchodě

V Bangkoku se to podvody doslova hemží! Jestliže si najmete tuk-tuk, dejte si pozor, kam vás veze. Někteří řidiči se vám pokusí namluvit, že znají nejlepší místo, kde pořídit dárky a suvenýry. Nevěřte jim! Je totiž vysoce pravděpodobné, že skončíte v předraženém obchodě nabízícím nekvalitní obleky či nepravé šperky. Když si tam nic nevyberete, může se stát, že vás v obchodě zamknou a budou vás nutit k nákupu. Z toho vyplývá – vezmete-li si tuk-tuk, vždy sami určete cíl cesty, na neznámých místech nevystupujte. A už vůbec nevěřte podezřele přátelským řidičům a kolemjdoucím!

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor

3/ Poškrábaná motorka

Následující problém vám hrozí nejen v Thajsku, ale také ve Vietnamu. Skútr či motorka jsou populárním dopravním prostředkem turistů v celém regionu. Když se ale rozhodnete si vozidlo půjčit, nejdřív ze všeho ho důkladně prohlédněte a nafoťte. Tím to ale zdaleka nekončí! Oblíbeným podvodem motopůjčoven je, že vás jeden z pracovníků sleduje do nejbližšího podniku a v momentě, kdy si budete pochutnávat na kávě nebo místní specialitě, zaparkovanou motorku nenápadně poškrábe na méně viditelném místě. Při vracení vám pak půjčovna napaří vysokou pokutu. A vám nezbyde nic jiného, než ji zaplatit, jinak by vám nevrátili cestovní pas, který si předtím vyžádali do zástavy. Uvidíte, jak milý a přívětivý personál bude najednou arogantní až agresivní… Mimochodem – cestovní pas v žádném případě nedávejte do zástavy, je to v rozporu se zákony ČR!

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor

4/ Falešná policie

Během pobytu zde, anebo třeba v Malajsii, vás možná zastaví rádoby seriózní muž v uniformě a požádá vás o cestovní pas, aby ho mohl na místě překontrolovat. Najde v něm nesrovnalosti, nejspíš bude tvrdit, že vám chybí ještě jedno razítko nutné pro vstup do země, a na místě vám udělí pokutu. Jak se bránit? Rozhodně nic neplaťte! Požádejte strážníka o identifikaci a oznamte mu, že zavoláte na policii, abyste si celou záležitost ověřili. Uvidíte, jak rychle se s vámi rozloučí a bude muset běžet za neodkladnými povinnostmi…

thajská policie

5/ Vykradené zavazadlo

Než dáte zavazadlo do úložného prostoru v autobuse, zamkněte ho. A to i v případě, že máte u sebe pouze miniaturní zámeček, který by vypáčilo i dítě. Pověste ho na batoh či kufr. Přemýšlejte jako zloděj – když uvidíte jeden kufr se zámkem a druhý bez, který půjdete otevřít? V Thajsku jsou někdy zloději domluveni s řidičem dálkového autobusu a zavazadla vykradou, zatímco cestující spí. Podvody a léčky na vás holt číhají na každém kroku!

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor

6/ Skryté poplatky za jídlo

Ať už cokoli kupujete nebo si objednáváte jídlo v restauraci, pokaždé se ujistěte, zda se jedná o konečnou cenu a zda na vás nečekají skryté poplatky. Jinak se při předložení účtu nebudete stačit divit. Na některých turistických místech můžete – kvůli různým taxám a poplatkům – nechat až dvojnásobek původní částky. Podvody tohoto typu nejsou ryze thajskou specialitou, setkáte se s nimi i v Evropě…

thajská restaurace

7/ Zpívající dětské gangy

Nejen na Filipínách, ale také v Thajsku se může lehce stát, že vás (např. v baru či restauraci) obklopí skupinka dětí a začne zpívat písničku, vítat vás ve své zemi a přát vám hezký pobyt. Následně vás caparti požádají o peníze. Nic jim nedávejte! Pakliže přispějete, peníze nezůstanou chudým dětem, ale podvodníkovi, jenž je najímá. Navíc tak dítkům zmenšujete šanci, že se jim dostane vzdělání. Když se jim bude žebrání vyplácet, nikdy se nevrátí zpátky do školy.

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor

Některé podvody známe z Česka

Nástrah, které kolem vás budou v Thajsku kroužit, je samozřejmě mnohem více. Některé podvody nemá význam popisovat, jelikož se s nimi setkáváme i v naší vlasti. Například trvejte na tom, aby vám taxikář nebo řidič tuk-tuku oznámil konečnou cenu předem. Jinak se může stát, že vás vezme na okružní jízdu městem, aby se cesta patřičně natáhla. A když konečně zastaví, řekne si o astronomickou částku!

Další zajímavosti o Thajsku, včetně rad a tipů, naleznete například ZDE.

Podvody v Thajsku aneb Na co by si turisté měli dát pozor