Plážová dovolená v subtropickém či tropickém pásu, zejména v Jižní Americe, skýtá mnoho báječných zážitků. Bohužel si z ní ale můžete přivézt nežádoucí suvenýr. Tím je parazitická infekce, jíž se lze snadno nakazit během bosých procházek po pláži. Zjednodušeně řečeno – ve vašich chodidlech, a postupem času nejen tam, se zabydlí živočich zvaný měchovec lidský (Ancylostoma duodenale).

S varováním pro cestovatele přišly úřady i zdravotnické organizace poté, co byl u jednoho kanadského páru, relaxujícího v Dominikánské republice, diagnostikován tento problém.

Z hmyzího kousnutí se vyklubalo něco horšího

Pár pobýval v letovisku Punta Cana a prvním příznakem napadení parazitem bylo svědění chodidel. Po návratu domů však to, co vypadalo jako hmyzí kousnutí, vyústilo v bolestivé a nateklé puchýře na prstech. Kanaďané vyhledali lékaře, kteří absolutně netušili, co se za jejich zdravotním stavem skrývá. Až třetí doktor zjistil, že je trápí parazitická infekce a že se stali hostiteli měchovce lidského.

Zároveň uvedl, že podobný případ viděl rovněž u turistů, kteří se vrátili z Thajska. Měchovci se totiž většinou vyskytují v Africe, teplých oblastech Ameriky, Číně a jihovýchodní Asii. Tento parazit je přítomen v půdě kontaminované fekáliemi. Daří se mu hlavně v zemích se špatnou kanalizací a teplým, vlhkým klimatem. „Larvy měchovce mohou infikovat člověka při kontaktu s holou kůží, například při chůzi naboso,“ uvedla britská zdravotnická organizace NHS.

Dominikánská republika

Cizopasníka má v těle přes půl miliardy lidí

„Uvědomili jsme si, že většinu naší dovolené jsme se trochu škrábali na chodidlech,“ uvedl Eddie Zytner. Dodal, že si s přítelkyní zprvu mysleli, že se jedná o kousnutí blechy písečné. „Pokud vás začnou nadměrně svědit nohy, běžte ihned k lékaři. My jsme si mysleli, že se jedná o obyčejné hmyzí kousnutí, ale bylo to horší a horší každý den,“ uvedla Zytnerova přítelkyně Katie Stephensová.

Oba Kanaďané nyní podstupují léčbu, která s parazitem v těle skoncuje. „Už se cítím lépe a moje nohy také vypadají každý den lépe, tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet,“ řekl Zytner. Předpokládá se, že měchovcem může být postiženo 576 až 740 miliónů lidí po celém světě. Část hostitelů navíc nemusí pociťovat žádné příznaky. Parazitická infekce tedy není vzácností a mnozí jedinci ani ve snu netuší, že jí trpí!

Co všechno dokáže parazitická infekce způsobit?

Larvy měchovce se do těla dostanou přes holou kůži a vstupují do krevního oběhu. Následně se přesouvají do plic a pronikají do plicních sklípků. Vykašláváním hlenů a jejich polykáním pak putují do tenkého střeva. Tam pohlavně dozrávají a samice kladou vajíčka, která opouštějí tělo ve stolici.

Kromě svědění a otoků může parazit způsobovat také plicní či střevní problémy, v horších případech i srdeční selhání způsobené nedostatkem železa v krvi a anémií. Onemocnění, které způsobuje měchovec lidský a kterým trpí taktéž psi a kočky, se odborně nazývá ankylostomóza a v krajním případě může být i smrtelné.

měchovec lidský (Ancylostoma duodenale)

Chcete o prázdninách letět někam, kde vám parazitická infekce v podstatě nehrozí? Zkuste třeba Řecko, Bulharsko, Mallorku či italskou Kalábrii!