XXIII. zimní olympijské hry v Jižní Koreji se uskuteční v termínu od 9. do 25. února 2018. Hlavním pořadatelským městem je Pchjongčchang (neboli Pyeongchang). Horské disciplíny se budou odehrávat v okolních střediscích, halové sporty v cca 37 km vzdáleném pobřežním městě Kangnung. Tam se ostatně nachází i Český dům, kde se budou konat setkání našich sportovců s veřejností.

Český olympijský tým čítá 94 sportovců, mezi nimiž nechybějí Martina Sáblíková, Ester Ledecká, Aleš Razým a Eva Samková. Tato úspěšná snowboardcrossařka byla navíc pasována na vlajkonošku během slavnostního zahájení. Pojďme si představit stěžejní sportoviště, na nichž budou čeští sportovci bojovat o medaile. Takhle vypadá Pchjongčchang 2018!

Český dům v Kangnungu

Skokanské centrum Alpensia

Skokani (Lukáš Hlava, Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Šturba) a sdruženáři (Lukáš Daněk, Miroslav Dvořák, Onřej Pažout a Tomáš Portyk) budou závodit v areálu pro 8500 diváků. Stojí zde pět můstků – tři tréninkové a dva závodní. Přímo pod nimi leží fotbalový stadion, který jinak využívá místní tým FC Gangwon. Během olympiády toto hřiště poslouží jako dopadová plocha pro skokany.

skokanské centrum Alpensia aneb Pchjongčchang 2018

Biatlonové centrum Alpensia

Středisko pro 7500 diváků se rozprostírá ve výšce 750 metrů nad mořem v horách poblíž města Pchjongčchang (mapa). Areál byl postaven již před 23 lety, Korejci ho poté postupně rekonstruovali. Zatím poslední modernizací prošel právě kvůli XXIII. zimním olympijským hrám. Závodníci tratě vnímají jako velmi náročné. Čeští zástupci – Markéta Davidová, Jessica Jislová, Lea Johanidesová, Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Eva Puskarčíková, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Adam Václavík, Veronika Vítková a Veronika Zvařičová – na nich budou obhajovat pět medailí z her konaných v únoru 2014 v ruské Soči.

Snowpark Phoenix

Tento areál, který pojme 18 000 diváků, bude hostit závody v akrobatickém lyžování a snowboardingu. Dráha vyhovuje všem disciplínám v daných sportech, včetně snowboardcrossu nebo paralelního obřího slalomu. Na start se postaví Eva Samková i Ester Ledecká, kterou bude v Koreji doprovázet i její otec, zpěvák a skladatel Janek Ledecký.

Lyžařské středisko Čongson

Tradiční ozdobou zimní olympiády bývají závody alpských lyžařů. Rychlostní disciplíny uspořádá zcela nové středisko na hoře Gariwang (mapa). Jeho výstavba však vyvolala kritiku, pořadatelé totiž museli vykácet část lesa. A ne ledajakého! Les kolem hory je v Jižní Koreji považován za svatý. Toto středisko pojme 6500 diváků.

Lyžařské středisko Jongpchjong

Slalomy a týmové závody se budou konat ve druhém středisku pro alpské lyžování. Tam se vejde až 12 000 diváků. Jedná se o největší zimní areál pro lyžování a snowboarding v Jižní Koreji, skládá se z 31 sjezdovek nejrůznějších délek a náročností. V rezortu se natáčela spousta korejských filmů, v létě se tam hraje golf.

Ovál Kangnung

Moderní ovál určený pro rychlobruslařské závody byl dokončen teprve loni, těsně před začátkem mistrovství světa. Do arény se vejde osm tisíc diváků, kteří budou sledovat souboje na klasickém čtyřsetmetrovém okruhu. V Kangnungu bude Martina Sáblíková obhajovat zlatou a stříbrnou medaili z her v Soči. Město Pchjongčchang je odsud vzdáleno přibližně hodinu jízdy.

ovál Kangnung aneb Pchjongčchang 2018

Hokejová aréna Kangnung

Téměř všechny zápasy mužského hokejového turnaje i ženské souboje o medaile se odehrají v této hale s kapacitou 10 000 diváků. Je zcela nová, pořadatelé ji dokončili loni v březnu. Její výstavba „spolkla“ 90 milionů dolarů. Druhá aréna pro hokejový turnaj stojí v Kwandongu a je menší – pro šest tisíc fanoušků.

hokejová aréna Kangnung aneb Pchjongčchang 2018

Olympijský stadion Pchjongčchang

Nově vybudovaný stadion pro 35 tisíc diváků bude hostit zahajovací i závěrečný ceremoniál. Po skončení XXIII. zimních olympijských her bude tento kolos ve městě Pchjongčchang nemilosrdně zbourán! Pořadatelé původně uvažovali o tom, že by se ceremoniály konaly na některém z již postavených stadionů, proti tomu se však postavili obyvatelé. Náklady na konání her i z tohoto důvodu vzrostly téměř o pět miliard dolarů na cca 12,4 miliardy dolarů (275 miliard korun).

olympijský stadion Pchjongčchang

Další zajímavosti o Jižní Koreji najdete například ZDE.