Kuřáci, kteří s oblibou navštěvují thajské pláže, si datum 1. února 2018 rozhodně nedají za rámeček. V ten den byl totiž rozšířen loňský zákaz kouření, konkrétně se vztahuje na dalších 24 pláží. Za jeho nedodržení hrozí vysoké pokuty, v horším případě vězení nebo obojí.

Zákaz kouření na 20 vybraných plážích v provinciích Phuket, Prachuap Khiri Khan, Chonburi, Songkhla, Koh Samui a Pattaya byl ve zkušebním provozu od loňského října. Počínaje únorem 2018 však v tomto ohledu výrazně „přituhlo“, aktuálně je na území Thajska celkem 44 striktně nekuřáckých pláží.

Bezohlední kuřáci prý krásné thajské pláže ohrožovali

„Kdokoli si bude chtít zapálit, musí tak učinit na místech k tomu určených, nikoli na plážích,“ řekl Bannaruk Sermthong z Úřadu pro námořní a pobřežní zdroje (DMCR). Důvod? K zákazu se úřady rozhodly poté, co vedení DMCR ohlásilo, že úklidová četa našla na 2,5 kilometrech pláže Patong na Phuketu kolem 138 tisíc cigaretových špačků! Nedopalky obecně tvořily až třetinu veškerého plážového odpadu…

Těm, kteří zákaz poruší, hrozí pokuta až do výše 100 tisíc bahtů (přes 64 000 korun), ale i rok vězení. V nejhorším případě oba tresty. Když se na to podíváme z té lepší stránky – thajské pláže teď budou mnohem čistější a tím pádem skvostnější. A o to přece jde!

thajské pláže - Koh Samui

Na co byste si během dovolené v Thajsku měli dát pozor? Důležité rady a informace naleznete ZDE.