O Pákistánu se v posledních týdnech píše a hovoří především v souvislosti se zatčením blonďaté Češky Terezy, která pašovala téměř devět kilogramů heroinu. Tato republika v jižní Asii však dokáže šokovat i sama o sobě. Zatímco zamilované páry v mnoha koutech světa hodlají ve středu 14. února 2018 oslavit svátek svatého Valentýna, obyvatelé Pákistánu mají utrum! Proč?

Za vším je náboženství! Pákistánský komunikační dozorový úřad varoval televizní a rozhlasové stanice před propagací tohoto svátku zamilovaných. Svátek svatého Valentýna, respektive jeho veřejné oslavy, loni zakázal soud!

Svátek svatého Valentýna obhajují i novináři

Svátek svatého Valentýna vyvolává v Pákistánu (mapa) již delší dobu smíšené reakce. Populární je zejména mezi mladými Pákistánci, kteří svým milovaným dávají čokolády, přání a další dárky. Podle odpůrců je však svátek svatého Valentýna produktem Západu a tím pádem v rozporu s islámem! Proti jeho oslavám pořádají i protivalentýnské kampaně.

Pákistánský prezident Mamnún Husajn v roce 2016 dokonce vyzval studenty, aby se místo na svátek svatého Valentýna soustředili spíše na studium. Valentýn podle něj nemá s kulturou muslimské země nic společného.

Někteří uživatelé sociálních sítí však varování cenzurního úřadu kritizují. „Kazatelé plní nenávisti, kteří podněcují násilí ve jménu islámu, jsou zpět a pákistánský stát je v tom podporuje. Jsou snad vyznání lásky, balónky ve tvaru červených srdcí a prodejci květin hrozbou pro tuhle republiku a islám?“ napsal na Twitteru místní novinář Ahmad Núraní.

svátek svatého Valentýna

Kouření hašiše vadí mnohem méně

Zatímco svátek svatého Valentýna je v Pákistánu nežádoucí, například kouření hašiše je tam relativně tolerováno, přestože se islám s užíváním drog neslučuje. Podle tamních obyvatel se jedná o zvyk, který nikomu jinému neškodí. Experti na veřejné zdravotnictví však varují, že všudypřítomnost hašiše ohrožuje chudé děti, které se k němu od raných let uchylují.

Mnozí Pákistánci mají volnější přístup ke konzumaci hašiše, s jehož vůní se lze na ulici často setkat. Místní oblíbená varianta se vyrábí z konopí pěstovaného v kmenových oblastech hraničících s Afghánistánem. Kuřáci hašiše tvrdí, že po něm lépe chutná jídlo a lépe se po něm spí.

Co se akoholu týče, ten je ve značně konzervativním Pákistánu přísně zakázán. Noční život a jeho radosti se odehrávají za zavřenými dveřmi. Část pákistánské elity pije alkohol v soukromí. To se ostatně děje ve většině muslimských zemí

památník v Islámábádu

TIP: Svátek svatého Valentýna lze spojit kupříkladu se zajímavým výletem do zahraničí. Vše podstatné se dozvíte ZDE.