Chystáte se na dovolenou do Řecka? V tom případě počítejte s tím, že tam narazíte na pokrm zvaný dolmades (neboli dolma). Je celý zelený a na první pohled tak trochu tajemný. O co se jedná? Zjednodušeně řečeno – o vinné listy plněné rýží nebo zeleninou, případně i masem.

Ať už se vydáte na ostrov Rhodos, Kos, Zakynthos, Samos, Korfu, Kefalonie či Kréta, všude si lze na dolmades pochutnat. „Dolma je slovo turecké a znamená plnit. Nápad je to prastarý, naplnit zeleninu či ovoce masem, rýží, oříšky, kořením i zeleninou či ovocem. O plněných listech se dochovaly zmínky už v pramenech starověkého Řecka. Ale dolmy tak, jak je známe dnes, vznikly pravděpodobně v Konstantinopoli v pozdním středověku,“ tvrdí zpěvačka a současně vyhlášená kuchařka Martha Elefteriadu.

Dolmades mají teplou i studenou podobu

„Je známo několik druhů plnění a podávají se jak teplé, tak za studena. Studená verze většinou neobsahuje maso, podává se spíš jako předkrm – meze, spolu s jogurtovočes­nekovou omáčkou. Teplá dolma se podává jako hlavní jídlo. Název dolma se ujal za turecké nadvlády a správně by se měl používat jen pro plněnou zeleninu. Pro listy by se měl použít název sarma, ale ten je dnes vyhrazen jen pro plněné zelné listy,“ dodává oblíbená umělkyně, která pochází z rodiny řeckých emigrantů. Ta uprchla z Řecka kvůli občanské válce a usadila se v roce 1950 v někdejším Československu.

dolmades neboli dolma

Doba se však změnila a Řecko a jeho ostrovy se řadí mezi nejpopulárnější destinace, v nichž Češi s oblibou tráví svoji letní dovolenou. Kromě krásných pláží, čistého moře, všudypřítomné přírody a antických památek je tam láká jedinečná kuchyně. Řecké speciality jsou velmi chutné a zpravidla i zdravé. Pokud umíte alespoň trošku vařit, můžete si dolmades připravit doma. Přinášíme českou verzi této pochoutky, jež se zavděčí i těm, kteří chtějí shodit nějaké to kilo…

Recept pro celou rodinu

Abychom se mohli pustit do přípravy dolmades, nejdříve je třeba pořídit si následující ingredience: 20 listů vinné révy, 300 gramů rýže, 1 menší cibuli, 2 naťové cibulky, čerstvé bylinky (mátu, kopr, oregano), sůl, pepř, olivový olej, 1 citron a bílý řecký jogurt.

Příprava

Listy révy spaříme vroucí vodou a necháme okapat.

Rýži osolíme, zalijeme vodou a předvaříme cca 10 minut.

Scedíme přebytečnou vodu, rýži ochutíme nakrájenou cibulkou a cibulí, pepřem a nasekanými bylinkami.

Na dlaň položíme list révy žilnatinou nahoru a stopkou od sebe, odstraníme stopku, na kraj dáme trochu rýže.

Překlopíme kraje přes náplň a směrem od sebe vytvoříme závitek.

Do hrnce nalijeme trochu oleje, závitky klademe těsně k sobě. Po naplnění na závitky vymačkáme šťávu z citronu, dolijeme vodou, aby byly závitky téměř zakryté. Zatížíme talířem a dusíme na mírném plameni 20 až 30 minut.

Dolmades podáváme s jogurtovým dresinkem (do jogurtu lze přimíchat třeba nasekaný kopr) a případně pečivem.

Přejeme dobrou chuť!

dolmades neboli dolma