Tchajwanský umělec Chen Forng-Shean dokáže napsat básničku na dentální nit, namalovat portrét na semeno melounu, křídlo mouchy či zrnko písku. Proslavil se rovněž miniaturními sochami, které si lze prohlédnout jedině prostřednictvím lupy nebo mikroskopu. Chenovým aktuálním výtvorem je nejmenší sousoší psů na světě!

Kdo sleduje čínskou astrologii, dobře ví, že v pátek 16. února 2018 začíná Rok zemského Psa (více informací). A při této příležitosti se Chen Forng-Shean, který má ateliér v New Taipei City, rozhodl, že zaujme svět právě tímto dílem. Tedy spíše dílkem, alespoň co se velikosti týče.

nejmenší sousoší psů na světě vytvořil Chen Forng-Shean

Zvířecí trojice symbolizuje harmonii

Nejmenší sousoší psů má podobu „hafaní“ trojice. Nejdelší okraj každého psa měří pouhý milimetr! „Tři psi vyjadřují pocit znovusjednocení a harmonie. Jsou příznivým symbolem. Doufám, že do čínského světa přinesou mír a bezpečí,“ prozradil o miniaturní skulptuře její autor, který se unikátní činností aktivně zabývá už přes 35 let.

Přestože během dlouhé kariéry dokončil více než 200 uměleckých děl, nejvíce pyšný je na svůj nejnovější počin. Tím je zmíněné nejmenší sousoší psů na světě. Šedesátník Chen tento nevšední počin zrealizoval na hrotu tužky. A tak se nelze divit skutečnosti, že jej pořádně oceníte jedině za pomoci lupy.

dílo Chena Forng-Sheana

Nejmenší sousoší psů dalo tvůrci zabrat

„Při výrobě bylo nezbytné použití ocelové jehly a malého nože. Při vyřezávání nohou a hlav jsem často selhával. Tito tři psi jsou první, s nimiž jsem byl spokojen,“ přiznal Chen Forng-Shean, jehož jméno figuruje i v Guinnessově knize rekordů. Při své práci používá různé druhy materiálů – papír, dřevo, bambus, bavlnu, kámen, kov, zrnka písku či rýže, nudle i ovocná semena.

dílo Chena Forng-Sheana

Chen je taktéž autorem několika miniaturních knih. Každá z nich vznikala přibližně dva roky. Jedna má 75 stran, váží 0,35 gramu a široká je 9 milimetrů, jiná má 56 stran a váží 0,6 gramu, přičemž každé písmeno měří pouhých 0,3 milimetru. Aby Chen mohl svá díla, mezi něž se řadí i nejmenší sousoší psů na světě, pokaždé dotáhnout do zdárného konce, musí často zadržovat dech a také ovládat nejrůznější dýchací techniky…

dílo Chena Forng-Sheana