Ve Španělsku, oblíbené letní destinaci, existují zajímavá místa, o nichž se u nás moc neví. Jedním z nich je Setenil de las Bodegas, městečko v Andalusii. Unikátní je tím, že mnohé budovy byly postaveny ve skalním převisu (nebo pod ním). Toto město vzniklo vlastně náhodou! Díky silné erozi řeky Río Guadalporcún, což vedlo k vytvoření impozantní jámy v zemi.

Koho napadlo využít skalních stěn k výstavbě domů, to se neví. Jsou teorie, že k tomu došlo už v prehistorické době, nezvratné důkazy ovšem chybějí. První prokazatelné osídlení je z dob římské nadvlády v 1. století po Kristu.

Setenil de las Bodegas

V zimě tady většinou není zima

Výhodou pro tehdejší stavebníky bylo, že stačilo postavit průčelí. Tím se jednoduše dostali do vnitřních prostor a zařídili si obydlí. Sice dost chladné (což mělo své plus, dala se v něm uchovávat úroda), ale naši předkové nebyli rozmazlení. Navíc i v zimě se tady teploty pohybují tak mezi 13 a 15 °C. V březnu bývá 18 a víc, dost často svítí slunce. V letním vedru naopak takové prostředí přijde velmi vhod. Podle posledního sčítání (2017) zde žije 2 781 obyvatel. Populaci přechodně zvyšují turisté, ale na to, jak je Setenil (mapa) unikátní, jich zase není až tolik…

Původně šlo o důkladně opevněné maurské sídlo, křesťané se ho snažili opakovaně a marně dobýt. Tím mu zřejmě dali i jméno, pochází prý z latinské fráze septem nihil (sedmkrát nic). Podařilo se jim to totiž až na osmý pokus, v roce 1484. Důvod, proč se španělská armáda dlouho snažila obsadit toto malé, strategicky nevýznamné město, spočíval nejspíš v tom, že šlo o poslední baštu berberské a islámské populace. Jeho ovládnutí znamenalo potvrzení dominance katolického náboženství v celé Andalusii.

Setenil de las Bodegas

Filmařům se Setenil velmi zamlouvá

Mohutný skalní masiv místy zasahuje do ulice, tato zvláštnost přitahuje filmaře. Natáčel se tu kdysi oblíbený seriál Curro Jiménez a mnohé další snímky. V okolí města Setenil de las Bodegas se rozprostírají olivové či mandlové háje, dříve i vinohrady. Ty, bohužel, v roce 1860 napadla mšička révokaz. Hmyzí postrach vinařů, který neničí jen úrodu, ale i kořeny. Musí se vysadit znovu, přičemž trvá šest i víc let, než hrozny získají odpovídající kvalitu a cukernatost. Místní nebyli bohatí, nemohli si dovolit tak dlouho čekat. Vinice opustili, někteří se přidali k farmářům.

Ti upřednostnili chov prasat. Usoudili, že okolní kopce jsou pro ně vhodné, a měli pravdu. Žijí volně, hlídaná pastevci, aby měla co nejjemnější maso na výrobu vyhlášené uzeniny chorizo. Přidává se do zde oblíbené polévky zvané sopas cortijeras (s česnekem, brambory, cibulí, pepřem a rajčaty). Specialitami jsou i vejce s chřestem, conejo a la Serrana (králík se šunkou, slaninou, žampiony a omáčkou s přísadou koňaku a bílého vína). Z dezertů jsou věhlasné tortas de aceite, placičky z mouky, olivového oleje, mandlí, cukru, sezamových a anýzových semínek, a také batáty s medem.

Setenil de las Bodegas

Nedokončený kostel skýtá úžasný výhled

Kvůli svérázné skalní zástavbě mají ulice různé výškové úrovně, hodně jich je ze čtrnáctého století. Z dominanty, pevnosti z přibližně stejné doby (měla kdysi 40 obranných věží!), toho moc nezbylo, zato nabízí hezký výhled. Další je z nedokončeného farního kostela Iglesia de la Encarnación. Jeho výstavba začala v šestnáctém století, jenže pak došly finance. Stojí na okraji útesu, vede k němu krkolomná cesta strmými, úzkými uličkami. Mezi další památky města Setenil de las Bodegas patří stará radnice, církevní čtvrť i jeskyně San Román.

Jsou tu také tři poustevny, z patnáctého až osmnáctého století. Největší atrakcí zůstávají domy ve skále, mnohé předělané na kavárny či restaurace. Nejjednodušší cesta je z Malagy (97 km) a Cádizu 134 km (pod něj administrativně spadá) autem i busem, vlakem je to komplikovanější. Většinou se sem jezdí na jednodenní výlet. Je však možné najít ubytování ve městě samotném i v kempu poblíž (stojí už od 3 000 Kč za týden). Penziony bývají dražší, od 8 000 do 13 000 Kč se snídaní, záleží na poloze a vybavení. Do města Setenil de las Bodegas ale určitě stojí za to zajet…

Setenil de las Bodegas

Chcete strávit dovolenou ve Španělsku? Nabídku nejvýhodnějších zájezdů najdete ZDE.