Láká vás lyžování v Itálii? Tak vyzkoušejte Val di Fiemme nedaleko města Bolzano. Mnozí Češi si už tuto vyhledávanou zimní destinaci oblíbili – a není divu! Přitahuje je především kombinace širokých svahů, kilometrů sjezdovek, nádherných scenérií skalnatých Dolomit a čtyř různorodých středisek za příznivou cenu.

Nejrozmanitějším a nejrozsáhlejším střediskem ve Val di Fiemme je Latemar (mapa), situovaný pod stejnojmenným masivem. Jeho úbočí brázdí středně dlouhé sjezdovky v pásu od Predazza přes Pampeago až po Obereggen. Hlavní trasy jsou téměř výhradně červené, akčnější úseky najdete během jízdy z vrcholku Agnello nad Pampeagem, z Pala di Santa nebo pod šestisedačkou Absam-Maierl. Tato oblast v severní Itálii byla v červnu 2009 zařazena na seznam UNESCO.

Latemar, Val di Fiemme

Obereggen je ideální ve vícero ohledech

Prahu a mladou alpskou vesnici Obereggen, nabízející ubytování na patřičné úrovni (kompletní nabídka), dělí 705 km. S výjimkou závěrečných 26 km pojedete stále po dálnici. Například ze zmíněného Bolzana se do Obereggenu dostanete během 20 minut. Ve zdejším lyžařském areálu Latemar na vás čeká 37 tratí a 48 km dokonale upravených sjezdovek. Potěšující informací je, že Obereggen a Latemar jsou členy věhlasného lyžařského svazu Dolomiti Superski.

Latemar, Val di Fiemme

K dispozici jsou lyžařské terény všech náročností v optimálním poměru. Zdejší přepravní zařízení patří k nejmodernějším, a to v celoevropském měřítku. Takřka kompletní pokrytí svahů v celém Val di Fiemme vysoce efektivním systémem umělého zasněžování je garancí lyžování i v okrajových termínech sezóny. Příjemným bonusem jsou bazény, wellness centra, možnost bruslení i večerního lyžování či sáňkování v rámci skipasu. Velmi oblíbená je v Latemaru i bobová dráha Alpine Coaster.

Val di Fiemme

Snowpark na Pampeagu vyniká U-rampou

Skipas Val di Fiemme-Obereggen vám umožní využít služby lyžařského střediska Latemar v rezortech Obereggen, Pampeago a Predazzo. Platí rovněž v Deutschnofenu, Monte San Pietru a Passo Oclini (mapa), stejně jako v dalších lyžařských oblastech (Alpe Cermis, Alpe Lusia a Passo Rolle) Val di Fiemme. Jednodenní permanentka vyjde na 44 eur pro dospělé osoby, 31 eur pro děti a 40 eur pro seniory, v hlavní sezóně je zhruba o 4 eura dražší. Vícedenní jsou samozřejmě výhodnější.

Val di Fiemme

Například snowpark Obereggen je jedním z největších a nejlepších v Itálii. Jeho předností je U-rampa, tedy konstrukce použitelná pro snowboarding, skateboarding, lyžování, freestyle BMX a in-line bruslení. Pravidelně udržovaný snowpark se nalézá ve výšce 2 032 m, na svahu Pampeago, kam se dostanete čtyřsedačkovou lanovkou z Obereggenu. Délka svahu činí 650 m. Součástí areálu je i klub s chill out zónou.

Predazzo, Val di Fiemme

Alpe Cermis ohromí černou Olympií

A jaká jsou další lyžařská střediska ve Val di Fiemme? Do o něco menšího Alpe Cermis (mapa) stoupá ve třech úsecích kabinka z Cavalese. I když tady nenajdeme tolik tratí jako v Latemaru, svými 24 kilometry sjezdovek Alpe Cermis jednoznačně uspokojí i nejnáročnější lyžaře. Jedná se o ryze sportovní středisko bez snowparků a sáňkařských tratí. Severní orientace svahů navíc garantuje kvalitní lyžování i za teplejších slunečných dní. Většina sjezdovek vede lesem, což oceníte v případě silnějšího větru. Specialitou je černá Olympia 80 a navazující 81 s celkovým převýšením 1000 m. Zejména její spodní úsek je odvážně vedený v klopených serpentinách. Spodní červená sjezdovka je využívána i pro noční lyžování.

Val di Fiemme

Další střediska přesahují hranice Val di Fiemme

Vzdálenější areál Alpe Lusia (mapa) náleží zároveň i do oblasti Tre Valli. Celkem 26 km tratí je vedeno na svazích nad městečkem Moena a osadou Bellamonte. Lze zde vyzkoušet například měřený paralelní slalom, snowpark, sáňkařskou trať a dětskou lyžařskou školičku. Alpe Lusia se všemi typy sjezdovek nabízí 8 lanovkových struktur poslední generace – 12místnou telekabinu s automatickým připojením, velkokapacitní kabinovou lanovku s 36 místy, 5 sedačkových čtyřmístných lanovek s automatickým připojením a lyžařský vlek používaný ve škole lyžování. Je zde taktéž možné vypůjčit si sportovní vybavení.

Val di Fiemme

Passo Rolle (mapa) zasahuje do oblasti San Martino di Castrozza. Vzhledem k tomu, že je vysoko položené (1 984 m), je tu největší pravděpodobnost přírodního sněhu. Budete-li mít štěstí na hezké počasí, můžete se kochat výhledem na skalnatý štít Cimon della Pala, přezdívaný Matterhorn Dolomit. Zdejší sjezdovky jsou spíše kratší a mírnější, jedinou výjimkou je příhodně strmá černá trať Paradiso. Nechybí ani menší snowpark a půjčovna vybavení.

Latemar, Val di Fiemme

Mezi areály pendlují skibusy

Nutnou daní za pestré lyžování na různých kopcích je vzájemná nepropojenost areálů na lyžích – je tedy nutné dojíždět autem či skibusem. Kromě skibusových linek, směřujících z vesniček a měst vždy do nejbližšího areálu, Val di Fiemme pročesávají i linky s delšími trasami. Díky nim jsou dostupné prakticky všechny lokality zahrnuté ve skipasu. Expresním skibusem jsou v četných intervalech propojeny dva největší areály – Latemar a Alpe Cermis.

Val di Fiemme

TIP: Jestliže nefandíte zimním sportům, tak vězte, že Val di Fiemme je nádherné i v létě!