Chystáte se na dovolenou do Řecka? Pokud ano, pravděpodobně tam narazíte na pokrm zvaný taramosalata (neboli taramasalata). Zpravidla má růžovou barvu, tudíž z dálky působí jako ovocná pěna. Všechno je ale jinak! Název, který je složeninou vzniklou spojením dvou slov, napoví mnohé. Taramas znamená jikry a salata salát.

Základní surovinou jsou uzené nebo nasolené jikry z mořských ryb (např. z tresky, cípala a parmice). Ve vnitrozemí se používají kapří jikry. Ty se rozmixují – společně se střídkou bílého chleba, namočenou ve vodě, drobně nasekanou cibulí, mořskou solí, olivovým olejem a citronovou šťávou – na hladkou pastu.

Taramosalata souvisí s pravoslavnými Velikonocemi

Recept není striktní, existuje více verzí. V nich se používá bramborová kaše (taramosalata me patata), smetana, mandle, česnek, koření a nejrůznější zelené bylinky. Taramosalata prodávaná v obchodech (zejména v tubách) bývá uměle obarvena na jasně růžovou.

Taramosalata se hlavně v Řecku (občas také v Turecku) podává jako pomazánka na pečivo nebo jako dip k zelenině. Bývá součástí slavnostního stolu mezedes. Především při hostině na Čisté pondělí, což je začátek čtyřicetidenního půstu před pravoslavnými Velikonocemi.

Lokální variantou je rumunský pokrm salata de icre či bulharský ajvar. Do nich se místo olivového oleje přidává slunečnicový. V pomazánce fasole batuta jsou jikry nahrazeny vařenými fazolemi.

taramosalata neboli taramasalata

Recept pro celou rodinu

Delikatesu jménem taramosalata si můžete snadno připravit i ve vlastní kuchyni. Máme pro vás zjednodušený recept. K přípravě budete potřebovat 5 krajíců pšeničného chleba, 1 citron, 200 gramů kapřích jiker, 2 deci olivového oleje (extra panenského), půl kávové lžičky mletého pepře a 3 deci vody.

Příprava

Začneme tím, že krajíce chleba rozkrájíme na menší kousky. Vložíme do kastrůlku a zalijeme vodou, necháme čtvrt hodiny namáčet.

Poté vymačkáme vodu, rozmixujeme. Přidáme jikry, mixujeme dál. Za stálého mixování přiléváme olej, mixujeme na hladkou krémovou kaši.

Přidáme podle chuti pepř, nakonec dochutíme vymačkanou citronovou šťávou a ještě chvíli mixujeme.

Hotovou pomazánku taramosalata vložíme do vhodné kuchyňské nádoby, před podáváním umístíme do lednice.

Přejeme dobrou chuť!