Svoje muzeum má čokoláda, olivový olej, žáby, sůl, zlomená srdce, skupina ABBA i penisy. V Los Angeles nedávno otevřeli Muzeum neúspěchu (Museum of Failure). Prohlédnout si tam můžete produkty, které chtěly ve své době udělat díru do světa, ve finále však skončily v propadlišti dějin. Jedním z nich je i desková hra, jejíž obal „zdobí“ fotografie Donalda Trumpa, současného kontroverzního prezidenta USA.

Výstava prezentuje více než 100 „katastrofálních” výrobků. Původně měla domov ve Švédsku, konkrétně v přístavním městě Helsingborg. Tam se údajně těšila velkému zájmu veřejnosti, ale momentálně je nepřístupná. Nevšední expozice bude v Helsingborgu opět k vidění až od 1. června 2018, a to v budově Dunkers Kulturhus (mapa).

Muzeum neúspěchu (Museum of Failure)

Díky výstavě nejspíš přehodnotíte svoje názory

Chystáte-li se do USA, můžete až do 9. března 2019 navštívit Muzeum neúspěchu v Hollywoodu, přesněji v obchodním centru Hollywood & Highland (mapa). Oproti původnímu v Helsingborgu je to americké větší a vystavuje více předmětů. „Muzeum neúspěchu jsem se rozhodl otevřít proto, že už jsem měl plné zuby příběhů o úspěších, které nám média neustále předhazují,“ řekl tvůrce instituce Samuel West.

Zároveň zdůraznil, že neměl v plánu se někomu vysmívat nebo ho potopit. Záměrem je poukázat na skutečnost, že nezdar je nezbytnou součástí inovace. „Mám rád, když lidé opouštějí Muzeum neúspěchu se slovy, že mají na neúspěch nový náhled a že neuspět není tak děsivé,“ tvrdí tento vystudovaný psycholog.

Muzeum neúspěchu (Museum of Failure)

Co a za kolik dolarů Muzeum neúspěchu nabízí?

Mezi exponáty figurují rovněž lasagne do trouby od firmy Colgate, která se normálně specializuje na zubní hygienu. Mnohé další předměty mají na svědomí jiné gigantické firmy jako Apple, Coca-Cola či McDonald’s. Nechybějí ani brýle Google Glass. Ty měly být chytrým a lehce přenosným společníkem. Jenomže kvůli obavám o bezpečnost a soukromí – a patrně i kvůli vysoké ceně – se nikdy zcela neuchytily.

Muzeum neúspěchu (Museum of Failure)

Zadarmo se dovnitř dostanou pouze děti do 6 let. Dítka do 12 let zaplatí 12 dolarů, senioři a studenti 14 dolarů a ostatní 19 dolarů. Skupiny tvořené 10 a více osobami dostanou slevu, každý uhradí jen 12 USD. Za dva dolary na osobu vám Muzeum neúspěchu zapůjčí audioprůvodce. Otevřeno je od 10 do 22 hodin (pondělí až sobota), v neděli do 19 hodin. Poslední návštěvníci budou vpuštěni dovnitř nejpozději hodinu před zavíračkou.

Muzeum neúspěchu (Museum of Failure)

TIP: Když už budete v Los Angeles, můžete zavítat i do Rain Roomu.