Z maďarské metropole Budapešť se v poslední době stává populární destinace výletníků z celé Evropy. Příčinou jsou nízké ceny letenek, výhodná je i autobusová doprava. Těm, kteří se nechtějí o nic starat, zase vyhovují poznávací zájezdy. Jestliže se do tohoto tepoucího hlavního města v budoucnu vypravíte také, nezapomeňte se zastavit na náměstí Hrdinů (Hősök tere). Je zde i stanice metra, tudíž ho nemusíte složitě hledat.

Dominantou náměstí Hrdinů je památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű). Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu a jezdeckými sochami knížete Arpáda a šesti kmenových knížat při patě a z půlkruhové kolonády se 14 sochami osobností uherských dějin. Autorem uměleckých děl je sochař Zala György.

památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű)

Čí sochy můžete na náměstí Hrdinů obdivovat?

Zvěčněno je tu osm významných uherských králů a šest stěžejních vůdců povstání či maďarské revoluce. Levé křídlo „obsadili“ Štěpán I. Uherský, Ladislav I. Svatý, Koloman Uherský, Ondřej II., Béla IV., Karel I. Robert a Ludvík I. Veliký. Napravo lze obdivovat sochy Jana Hunyadiho, Matyáše Korvína, Štěpána Bočkaje, Gabriela Betlena, Imricha Thökölyho, Františka II. Rákócziho a Lajose Kossutha.

památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű)

Náměstí Hrdinů (mapa) bylo vybudováno při příležitosti tisíciletého výročí příchodu Maďarů do Karpatské kotliny. Stavba započala v roce 1896, poslední práce byly dokončeny až třicet let poté. Hősök tere leží mezi Andrássyho třídou (Andrássy út), která je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, a městskými sady (Városliget). Náměstí Hrdinů z protilehlých stran obklopují reprezentativní budovy Muzea krásných umění (Szépművészeti Múzeum) z roku 1906 a Domu umění (Műcsarnok) z roku 1895. Výtečným přírodním kontrastem je přilehlé jezero Városligeti-tó.

památník Tisíciletí (Millenniumi emlékmű)

Místní kluziště nadchne svým okolím

Náměstí Hrdinů v Budapešti je vděčným fotografickým objektem, zklamáni však tady nebudou ani příznivci sportu, konkrétně bruslení. Jen několik desítek metrů od památníku Tisíciletí je v zimních měsících k dispozici prostorné kluziště s úžasným výhledem na historické stavby. Zejména na hrad Vajdahunyad, v němž sídlí Muzeum a knihovna maďarského zemědělství.

Chcete si také zabruslit na Városligeti Műjégpálya, tedy na jednom z největších kluzišť v Evropě? Vstupné pro dospělou osobu činí od pondělí do pátečního oběda 1500 forintů, během víkendu 2000 forintů (cca 164 Kč). Studenti a senioři mají slevu 500 forintů, děti do 6 let neplatí nic. Náš snímek pochází z konce února 2018…

kluziště Városligeti Műjégpálya