Většina turistů mířících do Egypta volí Hurghadu a okolní letoviska. Mezi ně se řadí například Makadi Bay, El Gouna, Soma Bay, Safaga a Sahl Hasheesh. Čím dál populárnější je další egyptská destinace Marsa Alam, která je položena jižněji. Je zde větší klid a zároveň více korálů při pobřeží. Opravdoví fajnšmekři se vydávají do destinace Sharm El Sheikh, rozprostírající se směrem na severovýchod od Hurghady. Proč letět právě sem?

Sharm El Sheikh se nalézá v nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova, který je pomyslným mostem mezi Afrikou a Asií. Od Hurghady je toto město – vzdušnou čarou – vzdáleno přibližně 100 km, což je relativně kousek. Jenomže obě destinace od sebe dělí moře! A cesta autem je mnohonásobně delší, doslova neúnosně dlouhá. A tak není divu, že Sharm El Sheikh má – stejně jako Hurghada a Marsa Alam – vlastní mezinárodní letiště (mapa).

kavárna na pláži Hadaba

Beduíny vystřídali turisté

Původně se jednalo o malé rybářské městečko obydlené beduíny, kteří si bohatě vystačili s dary moře. V souvislosti s rozvojem turistického ruchu v Egyptě se však Sharm El Sheikh zásadně změnil. Stala se z něj oblíbená destinace, která je rozdělena na dvě hlavní části.

bazar Alf Leila wa Leila ve městě Sharm El Sheikh

Tou první je staré město s tržištěm a přístavem na jihu, druhou luxusní letovisko Naama Bay situované cca 7 km směrem na sever. Právě u nádherné písčité pláže ve stejnojmenné zátoce vyrostly moderní hotelové komplexy, nabízející dovolenkářům vše potřebné. A samozřejmě i řadu doplňkových služeb, na které si v průběhu roku – kvůli pracovnímu tempu a dalším povinnostem – ani nevzpomenete…

Sharm El Sheikh

Hlavní předností destinace Sharm El Sheikh je fascinující podmořský svět. Ten obdivují – dokonce i hodně nároční – potápěči a také jedinci, jejichž příležitostným koníčkem je šnorchlování. Rudé moře v této oblasti oplývá nádhernými pestrobarevnými korály, krásnými rybami a dalšími atraktivními živočichy. Sharm El Sheikh sice leží nejseverněji ze všech destinací na pobřeží Rudého moře, podnebí má však nejteplejší a nejkonstantnější.

Rudé moře v destinaci Sharm El Sheikh

Které podvodní lokality jsou nejúžasnější?

Teplota vody je optimální po celý rok, což umožňuje koupání i potápění kdykoliv – v červenci i během zimních měsíců. Skvělé je, že úchvatné podvodní scenérie spatříte hned u hotelových pláží. Chcete-li však obdivovat to nejlepší, čím se Rudé moře může v těchto končinách pochlubit, vydejte se na lodní výlet do národního parku Ras Mohamed (mapa). Před naloděním si můžete za poplatek zapůjčit šnorchlovací výbavu (brýle, šnorchl, ploutve a případně i neopren). Kromě občerstvení vám během plavby budou k dispozici dva zkušení instruktoři. Další variantou je výlet na nedaleký ostrov Tiran.

brána do národního parku Ras Mohamed

A když už jsme u potápění – jedním z nejžádanějších letovisek v tomto ohledu je Ras Nasrani. Nebojte – naštváni, slušně řečeno, zde nebudete! Toto středisko s populární podmořskou rezervací plnou nádherných korálových útesů obklopuje malebnou zátoku ležící cca 14 km od Naama Bay. Prostorné hotelové komplexy se vyznačují špičkovými službami, na písčitých plážích lze provozovat windsurfing, jízdu na vodních lyžích, paragliding a podobně. A která další letoviska v okolí města Sharm El Sheikh usilují o přízeň turistů?

rezort v destinaci Sharm El Sheikh

Nejvzdálenější Dahab přitahuje profesionály

Zhruba 5 km od letiště se nalézá moderní středisko Nabq Bay se sympatickou pobřežní promenádou, obchůdky, bary a kavárnami. Jedněmi z nejčistějších pláží na světě se pyšní klidnější letovisko Sharks Bay. Je zde menší promenáda a mj. i bowlingové centrum, ledové kluziště a jízdárna.

Ras Um El Seid Hills je vzdáleno cca 15 km od letiště a cca 2 km od starého tržiště. K návštěvě vybízí i delfinárium, kde si lze zaplavat s místními, značně inteligentními krasavci. Nejdál od letiště, cca 85 km, se nachází Dahab. Středisko je proslulé potápěčskou lokalitou Blue Hole (mapa), která je cílem dobrodruhů z celého světa. Korálové útesy se tu jen několik metrů od břehu svažují do hloubky přes sto metrů. A to je to pravé pro skutečné profesionály!

kareta pravá

Klášter je opředen dojemnou pověstí

Ostatně Dahab je strategickým výchozím bodem pro výlet ke klášteru sv. Kateřiny (mapa) a na Mojžíšovu horu. Legenda o Kateřině praví, že měla být provdána za císaře Maxentia – avšak sňatek odmítla. Poté, na radu poustevníka, přijala křesťanskou víru a zasnoubila se s Ježíšem. Císař Maxentius svolal učence a snažil se jí víru vyvrátit, ale ona díky své kráse a inteligenci všechny obrátila ke křesťanství. Maxentius ji proto nechal popravit. Její tělo ovšem záhadně zmizelo. Až cca 600 let po její smrti byly ostatky nalezeny na hoře Sinaj a klášter byl přejmenován právě po Kateřině. Uvidíte zde i trnitý „hořící keř“, který roste poblíž oltáře.

klášter svaté Kateřiny

Sharm El Sheikh okouzlí mešitou i památníkem

Máte rádi trochu adrenalinu? Domluvte se s českým delegátem a vypravte se na odpolední výlet do pouště! V základně si zapůjčíte čtyřkolku a poté se společně se zkušeným průvodcem vydáte na pohodovou jízdu pouštní krajinou. Budete mít rovněž možnost projet se na velbloudovi, odměnou bude odpočinek v beduínském stanu, čaj a vodní dýmka. Během vynikající večeře lze sledovat zábavnou show včetně fakíra.

čtyřkolky v poušti na Sinajském poloostrově

Jestliže vás láká důkladněji poznat město Sharm El Sheikh, můžete si u delegáta objednat půldenní výlet. Navštívíte mešitu, kostel, památník Al Fanar, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na Rudé moře.

mešita Al Mustafa ve městě Sharm El Sheikh

Poslední zastávkou je přístav, kde započne vaše plavba podél malebného pobřeží. Výlet zakončíte v proslulém centru Naama Bay, kde si nakoupíte cokoliv od koření a ibiškového čaje přes oblečení až po sošky staroegyptských bohů.

město Sharm El Sheikh v noci