Karibský ostrůvek Santa Cruz del Islote je, co se velikosti týče, srovnatelný s fotbalovým hřištěm. Má totiž rozlohu cca 10 000 m2. Přesto se jedná o nejhustěji obydlený ostrov na světě. Avšak kromě stovky domů, které nejsou patrové a v nichž žije téměř 500 lidí, tu v podstatě skoro nic jiného nenajdete.

Tento umělý ostrůvek v zálivu Morrosquillo nedaleko kolumbijského města Tolú byl vybudován na korálovém útesu. Další, doslova úchvatné, ho obklopují a přitahují milovníky nádherného podmořského života. Tedy potápěče a jedince, kteří rádi šnorchlují. Místní je za objevováním podvodních krás ochotně doprovázejí…

Auto vás tady nepřejede

Legendy tvrdí, že na Santa Cruz del Islote v souostroví svatého Bernarda (mapa) před zhruba 150 lety připluli rybáři z ostrova Baru. Podle příběhu zde přespali a noc měla být neobvykle klidná, protože zde nejsou komáři, což je v této oblasti rarita. Lidé se sem postupně začali stěhovat a stavět si obydlí.

Na ostrůvku Santa Cruz del Islote nemají elektrické vedení, tekoucí vodu, dokonce ani hřbitov (ten je na vedlejším ostrůvku), nejezdí tu auta ani motorky. Stojí tady však škola a necelé dvě stovky žáků, kteří ji navštěvují, musí chodit ve dvou směnách. Vysvětlení je nasnadě – více než polovinu populace tvoří děti. Loni se jich narodilo sedm a žádný člověk neumřel. „Už si ani nepamatuju přesný počet dětí, které jsem pomohla přivést na svět. Ale bylo jich nejméně 200,“ tvrdí jedna ze starších obyvatelek Marciana Hidalgo Castillová.

Hlavním dopravním prostředkem jsou loďky. Rodiny je používají pro přepravu odpadu, svůj vlastní transport na pevninu či na blízký ostrov Múcura, kde je luxusní turistický rezort a kde řada obyvatel pracuje. Elektřinu tady ještě před několika lety vyráběl generátor, tudíž byla omezena na několik hodin denně. Japonská vláda však tomuto zvláštnímu místu darovala solární panely, a tak lidé mohou svítit a dívat se na televizi. V té jsou nejoblíbenější telenovely a fotbal.

karibský ostrůvek Santa Cruz del Islote

Vodu přenášejí v kanystrech

Mnohem vzácnější je voda, a to především v létě, když málo prší. Pitná voda se musí na ostrůvek dovážet, místní se k ní chovají jako ke zlatu. Je možné spatřit obyvatele, jak brázdí uličky s kanystry vody a častokrát je přenášejí z jednoho konce Santa Cruz del Islote na druhý.

„Někteří z nás žijí z rybaření, obzvláště za pomoci harpuny. Lovíme humry, mušle nebo chobotnice. Ale mnohem více nám vynáší turismus,“ tvrdí Juvenal Julio Berrío, zdejší historik. Na ostrov Santa Cruz del Islote v Karibiku každoročně dorazí tisíce turistů, a to i přesto, že tady na ně nečekají žádné pláže nebo památky. Je tu naštěstí alespoň několik obchůdků, restaurace a malé zdravotní středisko.

Na Santa Cruz del Islote se obejdou i bez klíčů

Místní navíc vybudovali dvě akvária, která návštěvníkům umožňují zaplavat si mezi mořskou faunou — počínaje želvami a konče menšími druhy žraloků. „Všichni se staráme o naše limitované zdroje. Každý den kontrolujeme rybářům lodě, abychom viděli, co chytili,“ dodává Adrián Caraballo de Hoyos, jenž vede ekologickou skupinu Savers of the Reef (Zachránce útesu).

Navzdory veškerým nedostatkům jsou obyvatelé spokojeni. Víceméně prostý život jim vyhovuje, všichni se navzájem znají. Na noc si nemusejí zamykat své domovy, jelikož na ostrově Santa Cruz del Islote de facto neexistuje kriminalita.

karibský ostrůvek Santa Cruz del Islote