Úroveň cestovního ruchu v Bulharsku rok od roku roste, přesto si tato země zachovává svoji původní tvář a nemění se ve „sterilní“ destinaci bez vlastní identity. Na pobřeží Černého moře si lze vybrat z celé řady letovisek – některá jsou velmi klidná, jiná už méně. Jestliže přiletíte do Burgasu, bezkonkurenčně největší a nejrušnější je turistické středisko Slunečné pobřeží. Jeho hlavní devizou je více než osm kilometrů dlouhá a 200 metrů široká písčitá pláž s pozvolným vstupem do vody.

Slunečné pobřeží se rozprostírá cca 35 km severně od Burgasu. Vzhledem k nadstandardní čistotě moře i pláže je toto moderní letovisko držitelem Modré vlajky. Díky bezbariérovému a bezpečnému přístupu do moře se tu mohou bez problémů koupat i neplavci, děti a jedinci s omezenými pohybovými schopnostmi. Nadšeni však jsou i extrovertní teenageři a všichni ti, kteří milují bujarý noční život.

Slunečné pobřeží

Slunečné pobřeží tepe ve dne i v noci

Toto atraktivní místo se pyšní krásnou promenádou s množstvím restaurací, kaváren a barů. A na rozdíl od řady jiných, podstatně menších letovisek, tu nechybějí ani kluby a diskotéky. Příjemným bonusem je vyhlášený aquapark, sportovní hřiště, půjčovny sportovních potřeb, varieté, kasina a obchody nejen s potravinami a suvenýry. K dopravě po letovisku Slunečné pobřeží (mapa) lze využít minivláček, drožku, případně se jen tak projet na koni. Mimochodem – s okolními i vzdálenějšími středisky je tato pobřežní oblast propojena spolehlivou autobusovou dopravou.

Slunečné pobřeží

Co se hotelů týče – vyrostlo zde několik čtyřhvězdičkových a pětihvězdičkových s režimem all inclusive, je tady však i řada „tříhvězd“ se snídaní nebo polopenzí formou bufetu. Spousta pokojů má kuchyňský kout, kde si lze uvařit, nebo alespoň připravit lehčí občerstvení. Ceny potravin v obchodech jsou nízké, tudíž je takový bonus vítaný a praktický. Naopak nevýhodou letoviska Slunečné pobřeží jsou vyšší ceny nápojů a jídel ve většině restaurací v centru. Stačí však zajít trochu bokem a utratíte o polovinu méně.

Svatý Vlas

Sousední Svatý Vlas je mnohem klidnější

Chcete poznat Slunečné pobřeží, ale nehodláte tam strávit celou dovolenou? Řešením je volba hotelu v některém z okolních letovisek. Nejblíže se rozprostírá Svatý Vlas, navazující na Slunečné pobřeží na severu. Toto středisko je přibližně poloviční a spíše tišší. Jméno dostalo podle proslulého kláštera, který tu stál ve středověku. Pláže jsou čisté, v okolí hotelů a penzionů najdete vše potřebné. Spokojeny zde budou všechny generace, za hlučnější večerní zábavou je však třeba dojít nebo dojet na Slunečné pobřeží.

Svatý Vlas

Největší skvost nese jméno Nesebar

Naopak na jihu letovisko Slunečné pobřeží hraničí s Nesebarem, který je o něco klidnější, taktéž ceny jsou tu v průměru příznivější. Introverty přitahuje zdejší příroda a písečné duny. Sjíždějí se sem i nudisté, mají k dispozici část pláže. Ta je celkově dlouhá přibližně 1500 metrů, což není zrovna málo. Největší předností Nesebaru je jeho historická část, která je součástí Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a patří k nejstarším městům v celé Evropě. Leží na menším ostrově, který je s pevninou, tedy novou částí Nesebaru, spojen silnicí a chodníkem.

Nesebar

Starý Nesebar (mapa) je nádherný, procházka jeho uličkami je nezapomenutelným zážitkem. Lze tu posedět v mnoha restauracích a kavárnách, nakoupit v obchůdcích, k návštěvě láká například Filmové muzeum se spoustou kulis a rekvizit. Stojí zde nemálo památek – počínaje hradbami s válcovými věžemi a hranolovými baštami, konče 11 kostely. Dva přitom pocházejí z raně byzantského období. Je tu rovněž osm desítek domů z doby bulharského národního obrození. Jejich suterén tvoří silné kamenné zdi, horní patra jsou ze dřeva. Jedno je jisté – z Nesebaru budete odcházet nejen se suvenýry, ale také s pěknými fotografiemi…

Nesebar

TIP: Nezapomeňte si během dovolené v Bulharsku koupit kosmetiku z věhlasné bulharské růže.