Slavný spisovatel, intrikán, špion a diplomat Giacomo Casanova, jehož jméno se stalo synonymem pro svůdníka, poprvé spatřil světlo světa 2. dubna 1725 v Benátkách. Při příležitosti 293. výročí narození legendárního dobrodruha s kontroverzní pověstí bylo v tomto nádherném italském městě otevřeno muzeum zasvěcené jeho památce.

Giacomo Casanova Museum and Experience, což je oficiální název, bylo během Velikonoc slavnostně odhaleno v gotické budově Palazzo Pesaro Papafava (mapa).

palác Palazzo Pesaro Papafava

Součástí expozice je také bonvivánova ložnice

Návštěvníci Benátek se tak přímo v rodném městě proslulého bonvivána mohou prostřednictvím nejnovějších technologií stát součástí jeho dobrodružství. Hlavním cílem nového muzea je „vyprávět skutečný příběh“ a představit Casanovu nejen jako milovníka, ale také jako diplomata, špiona a spisovatele. Jeho nejvýznamnější autobiografické dílo nese název Dějiny mého života (Storia della mia vita). Giacomovu lásku k ženám však provozovatelé muzea rozhodně nehodlají zamlčet. V jedné ze šesti místností je k vidění dokonce Casanovova ložnice.

muzeum Giacomo Casanova Museum and Experience

Během prvního roku své existence by Giacomo Casanova Museum and Experience chtělo přilákat až 130 000 návštěvníků. V průběhu druhého až 220 000 a ve třetím dokonce 300 000. Podle některých odhadů Benátky ročně navštíví až 30 miliónů turistů. Otázkou zůstává, kolik z nich Casanova zajímá…

Most vzdechů (Ponte dei Sospiri)

Giacomo Casanova odpočívá v Duchcově

Za projektem stojí nadace Fondazione Giacomo Casanova. Jestliže bude mít Giacomo Casanova Museum and Experience úspěch, chtěla by v budoucnu otevřít stálou pobočku v Praze. Česká metropole nebyla vybrána náhodou. Posledních 13 let svého života totiž věhlasný dobrodruh strávil v českých zemích.

Azyl mu na svém zámku v Duchcově poskytl hrabě Josef Karel Valdštejn. Casanova tu působil jako zámecký knihovník. Mimochodem – letošní rok se pojí s 220. výročím spisovatelovy smrti, k níž došlo 4. června 1798 právě v severočeském Duchcově, kde je pohřben.

Na závěr nelze nezmínit, že Giacomo Casanova často cestoval. Pobýval například na řeckém ostrově Korfu, v italské Kalábrii, Nizozemsku, Švýcarsku, Rusku, ve francouzském Lyonu i Paříži, dále v Londýně, Drážďanech, Vídni, Mnichově či Berlíně

Giacomo Casanova