Mezozoikum (neboli druhohory) je název geologického období, které se na Zemi odehrávalo přibližně před 252 až 66 miliony let. Vědcům z Edinburské univerzity se nedávno podařil vzácný objev, který úzce souvisí právě s druhohorním obdobím. Na skotském ostrově Skye totiž objevili dinosauří stopy, staré zhruba 170 milionů let.

Britští vědci doufají v další nálezy

„Nový objev nabízí podstatný vhled do období střední jury,“ uvedli vědci. Jura je geologická perioda spadající do mezozoika. Její počátek se datuje před cca 200 miliony lety, konec před 145 miliony. Toto období charakterizuje druhá největší transgrese moře, jež pokrývalo až 80 procent dnešní pevniny.

„Čím více ostrov Skye zkoumáme, tím více stop dinosaurů nacházíme,“ poznamenal paleontolog Steve Brusatte z Edinburské univerzity s tím, že zatím bylo odkryto několik desítek otisků. Nález je celosvětově významný, jelikož se jedná o vzácné důkazy o životě veleještěrů v době, z níž se na celém světě identifikovalo jen několik málo plodných nalezišť. Je tedy logické, že ostrovní území spadající pod Velkou Británii budou vědci zkoumat i v budoucnu. Není vyloučeno, že najdou další dinosauří stopy. A třeba nejen je…

dinosauří stopa

Největší dinosauří stopy jsou v Austrálii

Dinosauřích objevů a zjištění se vědcům z celého světa podařilo v posledních letech a měsících učinit více. V rámci výzkumu, který se uskutečnil v letech 2011 až 2016 na severozápadním pobřeží Austrálie, nalezl tým paleontologů Queenslandské univerzity a Univerzity Jamese Cooka největší stopu dinosaura na světě. Měří neuvěřitelných 170 centimetrůk, patřila sauropodovi. A společně s ní tu našli dinosauří stopy, které tu zanechalo dalších dvacet druhů těchto druhohorních živočichů. Některé z nich jsou až 140 milionů let staré!

V prosinci 2017 odborníci narazili na vskutku neobvyklého tvora. Měl zobák jako kachna, zuby jako krokodýl, labutí krk, nebezpečné drápy a ploutve jako tučňák. Byl prvním objeveným dvounohým dinosauřím masožravcem, který měl prokazatelné plavecké schopnosti. Z jeho kostry dále vyplynulo, že byl jen asi 45 centimetrů vysoký a žil před 75 milióny let. Pozůstatky se nacházely v kusu pískovcové hroudy, jež byla do Evropy propašována z Mongolska soukromým sběratelem.

TIP: Chcete navštívit Skotsko, na jehož území se našly zmíněné dinosauří stopy? Přehled nejzajímavějších a nejvýhodnějších zájezdů do Skotska naleznete ZDE. Láká-li vás vyloženě ostrov Skye, vyberte si z těchto zájezdů.

na ostrově Skye byly nalezeny dinosauří stopy