Řecké ostrovy jsou čím dál navštěvovanější. Obydlených jich je pouze 167, takže lze najít i takové, na nichž oko běžného turisty dosud nespočinulo. Některé jsou vhodné jen pro jednodenní výlet nebo je nutné se smířit s prostým ubytováním. Jedním z takových ostrovů je Kythéra, ležící nedaleko mysu Maleas na jihovýchodě Peloponésu.

Dřív byla jedinou možností dopravy loď – z přístavů Neápolis, Gytheio, z krétského Kissamosu či Pirea (cca 45 eur). Na přelomu století se s finanční pomocí místních přestavělo letiště. Leží asi 20 km od metropole Chora. Nad ní se nachází krásný zámek z třináctého století.

architektura typická pro ostrov Kythér

Najít opuštěnou pláž není žádný problém

V té době, stejně jako v celém středověku, patřila Kythéra Benátské republice a jmenovala se Cerigo. Její vliv je tady (hlavně v architektuře) stále patrný. Kdo vystoupá od zámku ještě výš, dostane se do jednoho z mála rušných míst – do Kapsáli (mapa). Toto letovisko je plné kaváren, hospůdek a barů.

letovisko Kapsáli v noci

Ostrov se jinak skládá hlavně z mnoha malých vesnic ve vnitrozemí. Rozmanitá krajina s horami, kaňony, olivovými háji, borovicemi a cypřiši, kostely a kláštery i malebnými zátokami, kde najdeme opuštěné pláže, okouzlí asi každého návštěvníka.

vrak lodi v Diakofti

Některé pláže jsou vidět i ze silnice. Lze je mít klidně celý den pro sebe. I proto je tady ideálním dopravním prostředkem skútr nebo – pro sportovní typy – horské kolo. Ovšem je třeba dát pozor při výběru místa, okolní moře bývá někdy bouřlivé. Jde také o oblast, kde jsou poměrně běžná zemětřesení. Naštěstí ne moc silná.

pláž Lycodimou na ostrově Kythéra

Tvořili zde dva slavní malíři

Stejně jako většina zdejších ostrovů byla Kythéra obydlena už v mladší době kamenné. Vládli zde Dórové, Sparťané, Mykéňané, Turci, k Řecku se ostrov připojil v roce 1864. Podle jednoho starobylého mýtu zde měl stát rodný dům Afrodity, podle známějšího se ale zrodila z mořské pěny na Kypru.

Nicméně malíři Sandro Botticelli a Jean-Antoine Watteau se sem přesto vypravili a namalovali zde některá svá díla. Stále tu na některých místech roste dnes už téměř vyhynulá rostlina sempre viva, což sem láká hlavně amatérské botaniky.

vodopády Neraida

Romantici zase zavítají do malebných vesniček – Avlémonas či Potamós (je největší), kde se každou neděli koná bleší trh s fantastickou atmosférou. Rozlehlá je i Agía Pelagía. Za návštěvu stojí i 120 m² velká jeskyně Saint Sophia a další v rokli Galán, ta nese jméno bohyně Venuše. Raritou je pramen pitné vody u vchodu do Agía Pelagía (mapa). Legenda říká, že kdo se z něj napije, tak si tady najde nevěstu a ožení se s ní.

vesnice Avlémonas

Kythéra zaujme i vynikajícím medem

Jako všude v Řecku i na ostrově Kythéra najdeme památky z různých dob. Kromě již zmíněného zámku je hodně navštěvovaný hrad Paleochóra. I když jde spíš o torzo, byl v roce 1537 zničen piráty. Nicméně se zachovaly nádherné fresky na stěnách. Hrad určitě stojí za zhlédnutí, najdeme ho u osady Aroniádika. Milovníci přírody se zase vydají do okolí vsi Mytáta s úchvatným výhledem do údolí Tsákonas.

benátský hrad Paleochóra

Zklamáni nebudou kulináři, zdejší med je nejlepší v Řecku. Výtečný je rovněž čaj erica z bílého vřesu, překvapí nezvyklou chutí. Roste tu hodně i tymián. Součástí území je taktéž ostrůvek Antikythéra, kde byl v moři objeven starověký „tablet“.

pláž na ostrově Kythéra