Napadlo by vás, že se Brighton ve Východním Sussexu může pyšnit titulem Nejvíce hipsterské město světa 2018? Jedno z největších a nejznámějších pobřežních letovisek Velké Británie překvapivě porazilo Salt Lake City, Seattle, Lisabon, Miami či Helsinky. Tvrdí to studie, kterou inicioval portál MoveHub.

Mezinárodní hipsterský index byl vypočítán na základě několika kritérií. Studie porovnávala například to, kolik se ve městech nachází veganských restaurací a bister, kaváren, obchodů s vinyly či tetovacích salónů na 100 000 obyvatel. Zahrnuto bylo celkem 446 měst z 20 zemí – s populací větší než 150 000 lidí.

Obyvatelé zbožňují gramofonové desky

Brighton ležící na jižním pobřeží Anglie si vedl nejlépe. Na 100 000 obyvatel nabízí devět obchodů s vinyly! To znamená, že lidé tam mají vůbec nejlepší přístup ke starým nahrávkám na světě. Město (mapa) dále oslnilo pestrou veganskou scénou nebo vysokým počtem kaváren.

Nejvíce hipsterské město světa je známo rovněž svou výstředností. Brighton, cenově srovnatelný s Londýnem, je útočištěm mnoha subkultur a menšin včetně gayů a leseb. Každý rok v srpnu se zde koná slavná Pride Community Parade, největší ve Spojeném království. Účastní se jí kolem 200 tisíc lidí. Není divu, že spousta lidí přirovnává Brighton k americkému San Francisku. A nikdo tím není pobouřen. Svými plážemi či ikonickým molem Brighton ovšem učaruje i „méně hipsterským“ návštěvníkům.

Brighton neboli Nejvíce hipsterské město světa 2018

Nejvíce hipsterské město světa zastínilo také Berlín

V žebříčku portálu MoveHub nejvíce bodovala americká města. Na druhém místě skončil Portland v Oregonu, na třetím Salt Lake City v Utahu. A jak dopadla Evropa? Na páté příčce figuruje portugalský Lisabon a na deváté finské Helsinky.

Paradoxně Berlín, který je se svou čtvrtí Kreuzberg považován za velmi oblíbené centrum hipsterů, se do žebříčku nedostal vůbec. Zato se v něm objevují třeba Amsterdam nebo Paříž. Kdo je přesvědčen o tom, že nejvíce hipsterské město světa nese název Praha, ten je na velkém omylu!