Francie stále patří k zemím, o které mají cestovatelé největší zájem. I díky tomu, že byla po staletí společně s Itálií kolébkou umění a architektury, ale i vína a jídla. Kromě Paříže, kam zavítá „povinně“ každý, stejně jako do okolních zámků na Loiře, je tu řada nádherných měst, o nichž u nás skoro nikdo neví. Jedním z nich je Colmar v Alsasku, přezdívku Malé Benátky dostal podle nejfotografovanější čtvrti. Jeho okolí ovšem dobře znají také milovníci vína.

Zdejší klima, ovlivněné pohořím Vogézy (tvoří přirozenou hradbu proti dešťům a větrům ze západu), je pro růst hroznů ideální. Navíc díky nim má půda výjimečné vlastnosti a produkuje vynikající – zejména bílá – vína. Jeden ze zdejších vinohradů vlastnil dokonce filozof Voltaire.

Začíná tady slavná cyklostezka

Kdo chce ochutnat skvělé odrůdy Gewürztraminer, Pinot Gris, Riesling a Muscat, může vyrazit na 170 km dlouhou cyklistickou vinařskou stezku. Vede i přes vesničku Riquewihr, zařazenou do seznamu nejkrásnějších ve Francii. Stezka začíná právě v neméně pozoruhodném Colmaru (mapa).

vesnička Riquewihr

Hrázděné domy pastelových barev i čtvrť kanálů proplétajících se mezi domky. Všude, kam oko dohlédne, je spousta květin, čapí hnízda na střechách včetně katedrály. Malé uličky, kde sídlily jednotlivé řemeslnické cechy, podle nichž se jmenují. To vše vypadá jako z pohádky.

Podzemí mnoha domů „skrývá“ vinné sklepy. Takže ten, kdo je líný vyjet na kole, může ochutnat vybraný mok zde. Oblíbeným místem pro návštěvu je na břehu řeky Lauch i bývalá rybářská čtvrť Quai de la Poissonnerie. Dodnes zde najdeme taktéž restaurace nabízející plody moře.

Co má Colmar společného s holuby?

Za nejkrásnějším dům města Colmar je považován Maison Pfister (na rohu Rue Mercière a Rue des Marchands) z roku 1537. Jsou tu dřevěné balkony, věžičky, arkýře, reliéfy evangelistů, císařů i papežů. I když se jeho majitelé střídali, žádný se naštěstí nepustil do zásadních přestaveb. Vedle stojí ještě starší dům ozdobený dřevěnou skulpturou, pod ním je na zdi datum 1419, ale není tak zajímavý.

Maison Pfister ve městě Colmar

Colmar je jinak římského původu. Přesný překlad názvu – holubník – může napovídat tomu, že zde tito ptáci, využívaní od nepaměti jako poslové zpráv, měli „základnu“. Římskou přítomnost dokládá i nádherná mozaika objevená v 19. století v nedalekém Berghaimu (mapa) v pozůstatcích římské vily. Nejslavnějším uměleckým dílem je pak Isenheimský oltář v muzeu Unterlinden, kde jsou kromě něj vystavena i díla Picassa, Moneta či Dürera.

muzeum Unterlinden ve městě Colmar

V létě se sem sjíždějí rockeři i milovníci folklóru

Kdo sem přijede v letní sezóně, může se těšit na ukázky místního folklórního umění. Konají se každé úterý na Place de l’Ancienne Douane. Umělci v krojích představují staré alsaské tance a písně. Je to velký zážitek nejen pro ty, kdo mají rádi lidové veselice…

V srpnu se zase koná rockový festival, má tradici už od sedmdesátých let. Vystupovali zde Lou Reed, Jethro Tull, Frank Zappa, Carlos Santana, Peter Gabriel či Pink Floyd. Letos ho navštíví skupina Deep Purple a další. I z toho je patrné, že Colmar není jen tak obyčejné městečko…

Nelze opomenout muzea, hlavně Musée d’Histoire Naturelle et d’Ethnographie de Colmar s výstavou pravěkých koster a fosilií, nebo muzeum místního rodáka F. A. Bartholdiho, sochaře a architekta, spoluautora sochy Svobody. A do Colmaru je to jen 74 km ze Štrasburku, kam se dá snadno dostat letecky…

Colmar