Německý ostrov Rujána na sebe v dubnu 2018 soustředil pozornost celého světa. Dva amatérští archeologové – jedním z nich byl třináctiletý kluk – tu totiž nalezli obrovský, více než tisíc let starý poklad. Obsahoval perly, prsteny, náramky, náhrdelníky, mince. Mnozí zástupci starší generace si díky tomu vzpomněli, jak do těchto míst kdysi jezdívali na dovolenou…

Šlo totiž o nejbližší dostupné moře, i když Baltské bývá studenější i v parném létě, takže se „zmrzlíci“ mnohdy ani nevykoupou. Přesto nás, suchozemce, přitahuje slyšet jeho šumění, narážení bouřlivých vln na skály, pohled do dálky na nekonečný obzor. Staromilci tak začali shánět informace o zájezdech. Když pak viděli v katalogu současné fotky hotelů, měli pochyby, zda se jedná o stejný ostrov.

Kde se vzal letos objevený poklad?

Socialistická šeď společně s nevyhovující turistickou infrastrukturou jsou už dávnou minulostí. Většina apartmánů (namátkou můžeme jmenovat vilu Granitz) či hotelů – Atrium Am Meer, Seepark Sellin i další – zcela splňují obvyklé mezinárodní standardy. Kdo chce na ostrově Rujána strávit dovolenou se vzpomínkami na mládí, nemusí být zklamán. Příroda ani památky ve městech se příliš nezměnily…

Ale než se k nim dostaneme, vraťme se ještě na chvíli k pokladu. Podle odborníků pochází zřejmě z doby vlády Haralda I., zvaného Modrozub (podle kořene mrtvého zubu, co tak napohled působil). Jeho říše byla ve druhé polovině desátého století obrovská. Zahrnovala dnešní Dánsko, jih Švédska, část Norska a právě i sever Německa. Byl zřejmě i první, kdo ve svém království zavedl křesťanskou víru. Známá švédská firma Ericsson si ho dodnes zřejmě tak považuje, že po jeho přezdívce pojmenovala svoji technologii – Bluetooth!

molo a restaurace v Sellinu

Ostrov Rujána přitahuje také naháče

Rujána je jinak největší ostrov Německa. Má rozlohu 926 km², leží na jeho severozápadě, nejvyšší bod má výšku 161 metrů. Žije tu 77 000 obyvatel. Břehy má hodně členité, nízké. I když voda je spíš pro otužilce, různých pláží se tu najde víc než dost. Většinou jsou odděleny od civilizace menším lesíkem, což je příjemné. A slunce má na pobřeží slušnou sílu. Kdo se chce jenom opálit, nemá problém.

letovisko Binz na ostrově Rujána

Většinou sem ale jezdí ti, co chtějí kombinovat pasivní a aktivní odpočinek. K tomu druhému mají řadu možností. Jsou tu trasy pro kola i kolečkové brusle. Terén je rovný, takže se nenadřou. Při projíždkách mohou obdivovat výhled na moře, stezky vedou kolem něj.

Velkou výhodou ostrova Rujána (mapa) je dopravní dostupnost. Cesta autem od nás není dlouhá, dopravní zácpy spíš vzácné, neplatí se dálniční poplatky. Není problém ani jet vlakem, do Hamburku vede hodně spojů a z něj už to není daleko. Jen upozornění pro „stydlíny“. Německo je země zasvěcená naturismu, nakonec tady také vznikl. Ale lokality, kde se naháči shromažďují, jsou označené, takže se jim lze snadno vyhnout. Ti, co se budou povalovat na pláži, musí počítat s tím, že občas zavane silnější vítr. Slunečník má tak vícero použití.

Zdejší národní park spadá pod UNESCO

Kdo má rád přírodu, vydá se asi do okolí města Sassnitz, kde leží nejmenší, ale nikoli nezajímavý národní park v zemi. Jde převážně o bukový les, v němž se vyskytují vzácní živočichové i rostliny. Roku 2011 byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Kap Arkona na ostrově Rujána

Z jiného, dobrodružnějšího soudku jsou krásné bílé útesy. Místy ovšem strmé a nebezpečné, navíc se některé hroutí. Na ně platí zákaz vstupu. Nejznámější, nazývaný Králova židle, je ale přístupný a lze ho navštívit. Oblíbeným výletním místem bývá rovněž maják v nejsevernějším cípu Kap Arkona. A zbytky bývalého komplexu Prora. Ten nechal vybudovat Adolf Hitler, od roku 1992 je chráněnou památkou.

komplex Prora na ostrově Rujána

Zklamání nebudou kulináři, mohou ochutnat místní specialitu, rybí hamburger. Na pohled stejný jako klasický, jen je v něm místo masa chutný kus ryby. Pivaři zase uvítají skutečnost, že se jejich oblíbený mok čepuje jako u nás do půllitrů. Rujána má i další výhodu, je hodně levná. Ubytování ve zmíněné vile Granitz na 6 dní bez stravy stojí neuvěřitelných 2 566 Kč! Ceny hotelů se pohybují mezi 6 až 7 tisíci. No nekupte to!

Rujána