Malý ostrov Ithaka se proslavil už ve starém Řecku jako sídlo bájného krále Odyssea. Od nepaměti sem proudili návštěvníci vzdát hold vůdci, který byl pověstný svou chytrostí a který vynálezem trojského koně ukončil jednu z nejstrašnějších i nejdelších antických válek…

Nesmrtelný pomník mu postavil Homér v díle Ilias. Tam líčí, jak ho bohové, stojící na straně poražených Trojanů, potrestali desetiletým blouděním i strázněmi, kdy zahynula celá posádka. Ve šťastný návrat věřila jen jeho choť Penelope, od té doby symbol manželské věrnosti.

socha Odyssea v přístavu Vathy

Šťastná zde byla i princezna Diana

Dnes je víc důvodů, proč se na ostrov Ithaka (mapa) vypravit. Tím hlavním je nevšední krása krajiny, kde se střídají pohoří, zelené nížiny, zdánlivě nekonečné a nezaplněné pláže i nerušený klid. Jen v hlavním městě Vathy se najdou noční bary, jinak všude uslyšíte především ticho.

město Vathy

Ithaka měří na délku jen necelých 30 km a má rozlohu 92,7 km². Míří sem hlavně ti, co chtějí prožít dovolenou v duchu názvu románu Thomase Hardyho „Daleko od hlučícího davu“. Zde mají ideální příležitost. Stojí za zmínku, že tu kdysi strávil líbánky princ Charles s Dianou.

kostelík nedaleko města Vathy

Kdysi tady stál královský palác

Celý ostrov Ithaka lze poznat pěšky, na kole, lodí podél pobřeží. To je i jedinou přístupovou cestou. Není tu letiště ani jiné spojení s pevninou. Trajekty jezdí z Kefalonie, pod jejíž správu spadá, Lefkady, Korfu či přístavu Patras. Cestovky sem často organizují jednodenní výlety.

ostrov Ithaka

Na své si přijdou milovníci přírody. Je velmi pestrá, jsou tu skály, kopce, borové lesy, olivové a cypřišové háje, vinice. Ani ti, co touží po památkách, nebudou zklamáni. Před osmi lety tu studenti archeologie po dlouhém hledání odkryli zbytky asi třípatrového královského paláce.

přístav na ostrově Ithaka

Jen několik kilometrů od metropole Vathy se nachází Jeskyně nymf. Tam Odysseus ukryl po návratu dary, které dostal před davem nápadníků, lačně usilujících nejen o jeho věrnou choť, ale i o královský trůn. Poté je – jako pravý hrdina – s pomocí syna Télemacha všechny pobil.

Ithaka okouzlí rovněž kláštery a kostelíky

Z pozdějších staveb je na ostrůvku Lazareto (kdysi sloužil jako karanténa pro nově příchozí i jako věznice) kostelík Ježíše Spasitele. Na severu u starobylé vesnice Stavros stojí klášter Panagias, kde je archeologické muzeum s Odysseovou bustou. Není, jak je v Řecku obvyklé, jediný.

kostelík u ostrova Ithaka

Dále tu spatříme Agios Nikolaos s unikátním antickým sloupem, Taxiarchon, kde se poslední sobotu v červenci koná festival vína. V Exoghi slaví 17. července svátek sv. Mariny, o tři dny později pak v Kioni svatého Iliase. Nemůžeme opominout to, co nás, Čechy, nejvíc zajímá – pláže…

Je nutné uznat, že nemají komfortní vybavení jako ve vyhlášených letoviscích. Vynikají ale velmi jemným pískem, moře je blankytně modré a okolí plné zeleně a skalisek. Mnohdy jsou odlehlé, zasazené do volné přírody. Dá se na ně narazit spíš náhodně při cestě.

pláž Sarakiniko

Každý si najde svoji vysněnou pláž

U všech pláží na ostrově Ithaka je záruka, že nikdo nebude hledat volné místo, kam si lehnout. Nejznámější je Dexa (s prestižní Modrou vlajkou), Pisaetos u historických památek, Pólis s potopeným antickým městem a archeologickým nalezištěm, Sarakiniko s působivou okolní krajinou.

Dále Filiatro, Loutsa, Minimata, Aspros Gialos či Gidaki, přístupná jen z moře. Koho časem omrzí, může se vydat na túru. Nejvyšší hora Niritos, měří asi jako Milešovka, přes 800 metrů, žádný „krpál“. Na úbočí leží další klášter, Katharon z roku 1696, pro místní nejposvátnější.

Nenáročných tras je tu dost, „pěšáci“ budou spokojeni. Příznivci plachtění či jachtingu si užijí na východním pobřeží, kde vane silný vítr. Pokud jde o ubytování, převládají penziony, jak v metropoli Vathy, tak skromnější na venkově.

klášter Katharon