Egypťané tvrdí, že kdekoli se kopne do země, či spíš odstraní navátá vrstva písku, vždycky se něco najde. Stavba, socha, hrob atd. A není to nadsázka. I známý archeolog Mustafa Al-Waziri tvrdí, že odhaleno dosud nebylo ani čtyřicet procent všech starobylých památek…

Překvapivě jsou tak hlášeny nové objevy z míst, kde by se to nejméně předpokládalo. Jsou totiž  prozkoumaná skrz naskrz. Na to, že se najde něco nového ve Velké neboli Cheopsově pyramidě v Gíze (mapa), by si asi těžko vsadil i největší optimista. Ovšem moderní technologie dokážou pomalu stejné zázraky jako staří Egypťané. I když pochopitelně úplně jiného druhu.

Která komora je ta pravá?

Vědci se tentokrát nesoustředili na zkoumání vnitřku monstrózní stavby, kde už asi opravdu není co najít. Rozhodli se s pomocí paprsků, podobných rentgenovým, důkladně prozkoumat podloží pod pyramidou. Měli k dispozici unikátní přístroj, který umí proniknout i skálou. Díky němu se dostali výrazně hlouběji než kdykoli dřív. A ke svému velkému překvapení byli úspěšní.

Poté, co oznámili nečekaný nález asi třicetimetrové komory, byl to i pro znalce šok. Její účel je zatím nejasný. Nikdo neví, co v ní je, jakou měla funkci. Nicméně fantazie záhadologů už začala pracovat na plné obrátky. Podle nich totiž může skrývat pravý hrob faraona Cheopse (přesněji Chufua)! Vycházejí z toho, že v pohřební komoře chybí od jejího objevení obří vrchní kamenná deska sarkofágu.

I když pyramida byla mnohokrát vyloupena, těžko si představit důvod, proč by se zloději tahali s pár tun vážícím kusem bezcenného kamene. Spekulacím nahrává, že uvnitř schází obvyklá bohatá výzdoba stěn. Není tu žádný hieroglyf, ale ani mumie či zbytky látek, dokazujících, že tam byl kdy pochován! Podle těchto teorií Cheops věděl o nebezpečí ze strany vykradačů a pojistil se.

Chufu neboli Cheops

Ukrývá Cheopsův hrob cennosti?

Pravý hrob proto umístil tam, kde nemohl být nikdy nalezen. Kdyby měli snílci pravdu, šlo by o největší objev historie. Stačí si připomenout poklady, jež odhalila Tutanchamonova hrobka. A ten zemřel jako mladík. Těžko si představit, co mohl nashromáždit faraon, mnohokrát význačnější a bohatší. Navíc panoval v éře, kdy byl Egypt daleko mocnější říší.

Archelogové této konspiraci moc nevěří. Zase ovšem sami vědí jenom to, že jde o jednu či více propojených komor. Nenalezl se ani žádný tunel – a ten musel existovat. Mohl být ovšem zasypán, nebo se ještě objeví. Jisté je, že místnosti byly postaveny současně s pyramidou a pečlivě ukryty, aby se po nich nenašla ani stopa. Uvedl to Mehdi Tayoubi, spoluzakladatel projektu ScanPyramids.

tunel uvnitř pyramidy

I další nález obestírá tajemství

Objev označil za průlomový bez ohledu na obsah. Ukáže zřejmě i do té doby neznámé schopnosti starověkých stavitelů. Trochu ve stínu tohoto nálezu zůstal další, kdy byla (také v Gíze) odkryta stará královská hrobka. Asi patřila Hetpet, kněžce bohyně plodnosti Hathor, z doby 5. dynastie. Ta byla velmi vážená, pomáhala ženám při porodu, patří ke známým postavám egyptského starověku.

Uvnitř archeologové našli nástěnné malby v dobrém stavu. Kromě Hetpet zobrazují i různé scény z lovu, rybaření. Nechybí ani obraz opice, tehdy běžně chované v domácnostech. Komplex ještě není úplně prozkoumán, zatím se nenašla mumie, ale je to jen otázka času. Takže – kdo touží v Egyptě navštívit (kromě moře) nové památky, bude mít ještě dlouho důvod tam jezdit.